Kahraman Stud Harası - Haberler

        

Dolmabahçe Sarayı’nın bulunduğu Beşiktaş sahil bölgesi, geçmişte Boğaziçi’nin koylarından biri olarak gemicilik faaliyetlerine sahne olmuş bir alandır. Antik çağlardan itibaren gemilerin sığındığı doğal liman olan bu koy, Bizans Dönemi’nde de yöneticilerin ilgisine mazhar olmuş ve bu bölgede kraliyet sarayları inşa edilmiştir.
Osmanlı Dönemi’nde donanma gemilerinin demirlendikleri ve denizcilik törenlerinin yapıldığı bir liman olarak işlev gören sahil bölgesi 16. yüzyılda doldurulmasıyla beraber “dolmabağçe” adını almıştır. Resmi ikametgâh Topkapı Sarayı olmasına karşın “dolmabağçe” bölgesi de giderek tercih edilen ziyaret yerlerinden biri olmuş, padişaha ve hanedana ait hasbahçe olarak kullanılmaya başlanmıştır. 19. yüzyıla kadar bu hasbahçe üzerinde inşa edilen köşk ve kasırlar topluluğuna “Beşiktaş Sahil Sarayı” adı verilmişti. 19. yüzyılda ise, çağın yenilenme ve modernleşme rüzgârının etkisi Osmanlı’nın kültürüne, yönetimine yansıdığı kadar saraylarına da yansımaktaydı. Bu yenileşme rüzgârının ortaya çıkardığı en görkemli eser ise bugün İstanbul’un en büyük üçüncü saray yapısı olma ünvanına da sahip olan Dolmabahçe Sarayı’dır.
Kahraman ekürüsünün yetiştirdiği HIGH PRESSURE 24 Ağustos 2020 Salı günü Ankara 75. yıl hipodromunda katıldığı 2000 metre kum pistteki şartlı 4 koşusunu jokeyi Sadettin Boyraz idaresinde kazandı.
 
Genta Makina Ltd Şti'nin yetiştiricisi olduğu Veysel Kahraman'ın formasını taşıyan ASUDE SULTAN(Footstepsinthesand-Casa Tua/Oasis Dream) kariyerinin üçüncü birinciliğine çok sevdiği Bursa Osmangazi Hipodromunda 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü günün ikinci koşusunda üç yaşlı İngilizlerin katıldığı 1500 metre çim pistteki şartlı 4 koşusunda elde etti.
 
23 Ağustos 2020 Pazar günü, günün yedinci koşusu olarak dört ve yukarı yaşlı dişi safkanların start aldığı ülkemizin kurucusu ve yegane tek lideri ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün kıymetli annesi Zübeyde Hanım adına düzenlenen koşu 1600 metre çim pistte sekiz kısrağın katılımıyla koşuldu.
 
22 Ağustos 2020 Cumartesi günü, Ankara 75. yıl Hipodromunda günün yedinci koşusu 4 ve yukarı yaşlı İngiliz safkanlarının katıldığı 1500 metre kum pistteki (A-3) Çankaya koşusuydu.
Yaşamış olduğu sakatlık sebebiyle ekürümüze büyük üzüntü yaşatmış fakat başından geçen o kadar sıkıntıya rağmen ekürümüze grup koşu birinciliği kazandırmış HEADMAN'in anne'den kız kardeşi BLOOD DIAMOND beklediğimiz koşu birinciliğine 15 Ağustos 2020 Cumartesi günü Ankara 75. yıl Hipodromunda katıldığı 2200 metre çim pitteki handikap 15 koşu'da elde etti.
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.
 
Pandemi sebebiyle seyircisiz olarak koşulan koşular gerçekten tadı olmayan yemek gibi. Fakat sağlığımız veya sağlığınız için bir müddet daha yarışları hipodrom yerine evlerimizde televizyonlarımızın karşısında izlemeye devam edeceğiz.
 

Bursa Hipodromunda yaz sezonun başlamasıyla birlikte bir çok çimci safkanımız eski formalarına dönmeye başladılar.

13 Temmuz 2020 günü Bursa Osman Gazi Hipodromunda on'uncu yarış gününde günün on'uncu koşusu olarak handikap 17 koşu 1400 metre çim pistte koşulan koşuda dokuz isim start aldı.

Osmanlı Dönemi
 
Osmanlı İmparatorluğu’nda Yeni Çeri Birliği’nin 1826’da kaldırılmasıyla, Asakir-i-i Muntazâma Mansure, Asakir-i-i Muntazâma Hassa ve 1834'te Asakir-i Redîfe askeri organları Anadolu ve Rumeli’nin bazı illerinde güvenliğin sağlanması ve kamu düzeninin korunması amacıyla kurulmuştur. Bu birlikler Jandarma’nın temelini oluşturmakla beraber, Jandarma terimi ilk defa 1839’da Tanzimat Fermanı’nın ilanını takip eden yıllarda yayımlanan tatbik kararnamelerinde görülür. Tanzimat Fermanının ilan edildiği 1839 yılı ile Asakir-İ Zaptiye Nizamnamesi (Askeri Kolluk Tüzüğü)’nin yürürlüğe girdiği 14 Haziran günü birleştirilerek, 14 Haziran 1839 tarihi, Jandarma’nın kuruluş tarihi olarak kabul edilmiştir.

Pandemi sebebiyle seyircisiz at yarışları çok da fazla heyecan yaratmıyor. İNŞALLAH en kısa sürede hipodromlarımız da tekrar yarış severlerimizi görürüz.İstanbul Veliefendi Hipodromunda sekizinci yarış günü düzenlenen 3 yaşlı tayların Erkek Tay Deneme koşusu için son hazırlık yarışı olan, fakat en önemlisi Türkiye'nin at yarışlarındaki tek derbisi ülkemizin kurucusu yegane ve tek liderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK adına düzenlediğimiz, bu yıl Covid 19 sebebiyle 30 Ağustos 2020 günü koşulacak GAZİ koşumuz için puan anlamına gelen Cihangir koşusu(Kv-8) çim pistte 1600 metrede  26 Haziran 2020 Cuma günü altı erkek tayın katılımıyla koşuldu.

Kahraman ekürüsünün yetiştirdiği ve ekürümüzün formasıyla yarış kariyerine başlayan BRATISLAVA kariyerinin ikinci yarışı sonrası özel bir satış ile bugün kü sahiplerine geçmişti.

Kış sezonunda Bursa'da başarılı yarışlar koşarak geçirmiş BRATISLAVA yaşamış olduğu antrenör değişikliği ile olumlu yönde yukarı yönlü form durumunu tüm Dünya'da olduğu gibi ülkemizi de etkileyen Covid-19 sebebiyle duran at yarışlarımızın tekrar açıldığı 10 Haziran 2020 günü katıldığı koşusunda gösterdi. 2020 Yaz-Sonbahar İstanbul sezonunun ilk gün koşulan klasik bir koşu olmasa da ülke atçılığımız için önemli bir yarış olan Orhan Meker Serbest Handikap koşusunu ekürümüzün yetiştirdiği BRATISLAVA başarılı ve formda jokeyi Hışmak Çizik idaresinde 1400 metre çim pistte koşulan koşuyu 1:23.51 bitiriş derecesiyle kazandı.

13 Haziran 2020 günü çim pistte koşulması gereken 4 ve yukarı yaşlı İngiliz safkanlarının şart 4 mücadelesi hava şartlarından dolayı kum pistte alındı.

Ekürümüzün yetiştirdiği antrenörlüğü Tevfik Bardakçı'nın yaptığı DORTMUND verdiği uzun ara sonrası katıldığı bugün kü koşusunu Hışman Çizik idaresinde 2200 metre kum pistte koşulan koşuyu 2:21.93 bitiriş derecesiyle bir boya yakın farkla koşuyu kazanmayı başardı.

2018 yılında ülkemizin yegane kurucusu tek lideri ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün adına Türkiye Jokey Kulübü'nün her yıl aralıksız olarak düzenlendiği bu yıl 30 Ağustos 2020 günü koşacağımız GAZİ koşumuzu ekürümüze kazandırmış HEP BERABER'in küçük kız kardeşi SHORTY 17 Haziran 2020 günü Veliefendi Hipodromunda start aldığı handikap 15 dişi safkanların katıldığı koşuyu çok da fazla zorlanmadan jokeyimiz Ayhan Kurşun idaresinde son sekiz yüzünüz 48.60 geçtiği koşusunu 1200 metre pollytrack pistte 1:12.76 bitiriş derecesiyle en yakın rakibinin dört buçuk boy farkla önünde kazanmayı başardı.
 

Tüm Dünya'da yaşanan Pandemi (Covid-19) sebebiyle duran at yarışlarımız ülkemizde 10 Haziran 2020 günü tekrar başladı.

Kahraman ekürüsü olarak  ilk günlerde farklı hipodromlarda bir kaç isimle start almış safkanlarımız bulunsa da 2020/Yaz-Sonbahar sezonundaki ilk birinciliğimize Bursa Hipodromunda ulaştık.

15 Mart 2020 Pazar gecesi Adana Yeşiloba Hipodromunda günün son koşusu olarak koşulan handikap 17 koşu 1500 metre kum pistte sekiz safkanın katılımıyla koşuldu.
 
Son kez 12 Mayıs 2019 günü foto finişi rakiplerinin önünde geçmeyi başarmış ekürümüzün başarılı safkanlarından PALAWAN birincilik ikramiyesi 61,000TL'lık olan bugün kü koşusunu jokeyimiz Hışman Çizik'in başarılı binişiyle özlediğimiz ve uzun zamandır beklediğimiz birinciliğine son sekiz yüzünü 51.56 geçtiği koşusunu 1:34.17 bitiriş derecesiyle en yakın rakibi BABA CUVEE'nin bir boy önünde on bir yarış sonra rakiplerinden önce foto finişi geçmeyi başardı.
 

Genç yaşta hayata veda eden Özgecan Aslan'ın hatırasını yaşatmak unutturmamak ve erkek şiddetine karşı toplumda bir bilinç ve farkındalık geliştirmek adına Türkiye Jokey Kulübü'nün 2015 yılından günümüze düzenlenen Özgecan Aslan Koşusu bu yıl 10 Mart 2020 Salı günü Yeşiloba Hipodromu’nda koşuldu.
 
Türkiye Jokey Kulübümüz değerli Başkanı Serdal Adalı ve Yönetim Kurulunun iştirak ettiği bu anlamlı etkinliğe Adana protokolü, Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörümüz sayın Murat Birol Kayim ve YKK Üyelerinden Behçet Homurlu, Kulübümüz Asli Üyeleri, Adana Barosu, kadın dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ile Bir Zamanlar Çukurova dizisi ekibinin de aralarında bulunduğu sanat ve spor camiasından oluşan yoğun bir katılım vardı.

Japon yarışçılığının ilerlemesinde ve gelişmesinde çok önemli bir rol oynayan SUNDAY SILENCE her ne kadar kariyerine Kentucky Derby birinciliğini yazdıramamış olsa da vermiş olduğu yavruları ile Japon yarışçılığına aygırların babası olarak ismini yazdırmıştır. Sunday Silence’ın temsilcilerinden yarış hayatını tamamladıktan sonra faal olarak aygırlık yapan Triple Crown sahibi Orfevre’nin babası Stay Gold, Dubai World Cup koşusu galibi Victoire Pisa’nın babası Neo’s Universe, ve Dünya yarışçılığın imparatoru Coolmore’ın sahibi olduğu muhteşem GALILEO’nun tahtını sallayan Deep Impact ilk anda KING DAVID ile aynı kan hattına gelen isimler olarak sayabileceğimiz başarılı aygırlardır.

Adana Yeşiloba Hipodromu'nun 2020/KIŞ-İLKBAHAR yarış sezonunun on altıncı günü havanın açık olmasına rağmen bir kaç gündür yaşanan soğukla birlikte baş gösteren ayaz'da 4 ve yukarı yaşlıların Handikap 14 mücadelesi 1900 metre kum pistte koşuldu. Kariyerine İzmir'de başlamış 19 Eylül 2019 gününe kadar tek koşu birinciliği bulunan o güne kadar Adana'da hiç start almamış BORDO MAVİ, Çukurova'nın bereketli topraklarına geldikten sonra altı koşusunda üç birincilik elde ederek kariyer birinciliğini dört'de kariyer kazancını ise 127.974TL'ye yükseltti. 

Adana Yeşiloba Hipodromu'nun 2020/KIŞ-İLKBAHAR yarış sezonunun on altıncı günü havanın açık olmasına rağmen bir kaç gündür yaşanan soğukla birlikte baş gösteren ayaz'da günün yedinci koşusu olarak koşulan SATIŞ-1 dört ve yukarı yaşlı İngiliz safkanlarının 1900 metre kum pistteki koşusunda start alan UNDAUNTED isimli safkanımız, yarışı altıncı tamamlamış olmasına rağmen satın almak için ilgi göstere katılımcılar arasında yapılan çekiliş sonrası Mustafa Yıldırım yeni sahibi oldu.
 
Bugüne kadar ekürümüz formasıyla koşan UNDAUNTED'ın yeni sahiplerinde çok başarılı olmasını bekliyor İNŞALLAH bizleri gururlandıracak yarışlar koşacağından en ufak kuşkumuz yoktur.

İzmir Şirinyer Hipodromunda 07 Şubat 2020 tarihinde koşulan 1600 metre kum pistte KV-7 Dişi Seferihisar koşusu koşuldu. Bu koşuda start alan Kahraman Stud yetiştirmesi henüz dört yaşındaki kısrağımız TURKISH RANSOM kariyerinde ikinci kez katıldığı kısa vadeli koşuyu  ikinci tamamlayarak sahiplerine 31.460TL kazandırırken, son kez Fedai Kahrama formasıyla start aldığı 03 Mayıs 2019 tarihinden günümüze yeni sahiplerine 253.625TL kazanç sağlamış durumda'dır.

Adana Yeşiloba Hipodromu'nun 2020/KIŞ-İLKBAHAR yarış sezonunun on altıncı günü havanın açık olmasına rağmen bir kaç gündür yaşanan soğukla birlikte baş gösteren ayaz'da 3 yaşlı dişi maiden tayların ait maiden'in bölünen günün ikinci maiden koşusu 1200 metre kum pistte koşuldu. Birincilik ikramiyesi 46.000TL'e olan koşuya 10 kısrak katıldı.

Adana Yeşiloba Hipodromu'nun 2020/KIŞ-İLKBAHAR yarış sezonunun on altıncı günü havanın açık olmasına rağmen bir kaç gündür yaşanan soğukla birlikte baş gösteren ayaz'da birincilik ikramiyesi 46.000TL'e olan 3 yaşlı dişi maiden tayların ait maiden'in bölünen ilk koşusu 1200 metre kum pistte koşuldu.

17 Ocak 2020 günü İzmir Şirinyer Hipodromunda beyaz bayrak ayna yaparak güzel bir yarış kazanmış KIRCAALİ 29 Ocak 2020 günü Bursa Osman Gazi Hipodromunda katıldığı Handikap 17 koşuyu rakiplerine göre kilo dezavantajını koşunun son metrelerinde yaşamış olsa da son düzlüğe çıkıldığında liderliği alan Madenci ve tribünlere ters taraftaki bariyerlerden gelen Trevi Foundation'ın sürüklemesi jokeyi Çetin Taş'ın foto finişi geçinceye kadar ne yarıştan ne de altındaki attan vazgeçmeyerek süreki çalışmasının semeresini foto finişe yakın rakiplerine hakim olarak 2000 metre kum pistte koşulan koşuyu son sekiz yüzünü 54.04 geçerek 2:09.18 bitiriş derecesiyle kariyerinin dokuzuncu birinciliğine ulaştı. 

2020 yılı Adana Kış Yarış programının onikinci günü olan 28 Ocak 2020 Salı günü 3 yaşlı İngiliz taylarının 1200 metre kum pistte maiden koşusu koşuldu.
 
Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda ülkemizi Dubai'de temsil eden iki safkandan birisi olan şampiyon prensesimiz PERİ LİNA 16 Ocak 2020 günü Meydan Hipodromunda katıldığı toplam ikramiyesi $250.000 dolarlık (Gr-2) Cape Verdi Stakes koşusunda 1600 metrede başarılı jokeyimiz Selim Kaya ile start aldı.
 
17 Ocak 2019 günü İzmir Şirinyer Hipodromunda koşulan 1900 metre kum pistte koşulan koşuyu ekürümüzün safkanlarından KIRCAALİ başarılı jokeyi Mustafa Çiçek idaresinde beyaz bayrak ayna yaparak 2:03.01 bitiriş derecesiyle en yakın rakibinin 6,5 boy farkla önünde kazanmayı başardı.
 
4 Ocak 2020 günü ekürümüze güzel bir gün yaşatan Adana'mızın kurtuluşu anısına Yeşiloba Hipodromunda düzenlenen grup 2 Kurtuluş koşusu galibi HEADMAN'in yaşamış olduğu sakatlık ve sonrasında geçirdiği operasyon röntgenleriyle birlikte sosyal medya aracılığıyla ekürümüzün sahibi Fedai Kahraman tarafından bilgilendirme paylaşımı yapılmasından bir kaç gün sonra ulusal basında bu başarı ilk sayfalarda haber oldu.
 
İşte bu başarının anlatıldığı ulusal basına ait yazılan yazıların görsellerini yarış severlerimizle paylaşmak istedik.
Güzel Adana'mızın düşman işgalinden kurtuluşu adına Türkiye Jokey Klübü'nün Yeşiloba Hipodromunda 04 Ocak 2020 günü düzenlediği birincilik ikramiyesinin 203.000TL'lik grup 2 Kurtuluş Koşusu 4 ve yukarı yaşlı on safkanın katıldığı 1400 metrede koşuldu.

MARCAVELLY (USA)

2020 Yılı Aşım Yeri: Seyhan Adana Aşım İstasyonu

Aşım Ücreti Canlı Tay : 15.000 TL

 

KING DAVID

2020 Yılı Aşım Yeri: Şanlıurfa Aşım İstasyonu

Aşım Ücreti Canlı Tay : 5000 TL Live Foal (Canlı Tay)

2018/2019 Dubai festivalinde ülkemiz adına katılım gösteren şampiyonlarımız Good Curry ve şampiyon kısrağımız Peri Lina koşmuş oldukları koşularının ardından

Dubai'de bu yıl ülkemizi temsil eden Good Curry ve Peri Lina 14 Şubat 2019 günü Meydan Hipodromunda pistte çıktılar.

30 Ocak 2019 gecesi Veliefendi Hipodromunda kısa vadeli koşuyu kazanan IMPULSIVE den sonra Adana Yeşiloba Hipodromunda ekürimizin safkanı BERTHOLD grup koşu kazanarak 2019 yılına güzel başlangıcımızı devam ettiren isim oldu.

30 Ocak 2019 Çarşamba gecesi İstanbul Kış yarış sezonunun dokuzuncu günü birincilik ikramiyesi 72,500 TL'lik toplam sekiz safkanın katılımıyla Kısa vade 8 Flying Star koşusu 1400 metre sentetik pistte koşuldu.

Ankara yarış sezonunun kapanış gününden bir program önce 08 Kasım 2018 Perşembe günü yetiştiriciliğini ve sahipliğini yaptığımız BATUMİ isimli tayımız kariyerinin ilk birinciliğine ulaştı.

2015 yılında Aralık ayında aniden 11 yaşında ölen SCAT DADDY'nin yerini doldurabilmek için Justify ve Mendelssohn'dan sonra Scat Daddy'nin bir başka temsilcisi Amerika'da aygırlık yapmak üzere ünlü satış organizasyonu Taylor Made tarafından satın aldı.

Ankara 75. yıl Hipodromunda 18 Ekim 2018 Perşembe günü düzenlenen 2 yaşlı dişi tayların katıldığı toplam ikramiyesi 125,800TL'lik 1400 metre çim pistte koşulan KV-7 Dünya Gıda Günü koşusunu ekürimizin safkanı MONSHAU kazandı.

Kahraman Ekürisi olarak Türk yarışçılığına sadece koşan ve sahada bulunan kişilerle değil, Ereğli'deki çiftliğimizde bulunan kısrak kadromuzun vermiş olduğu yavruları yeni at sahiplerine satarak Türk yarışçılığına kazandırıyoruz da.

KahramanStud yetiştirmesi TONGA (Rey de Cafe(USA)-Longoria(GER)) kariyerinin ikinci yarışında gösterişli sprinti ile maiden'e veda etti.

07 Ekim 2018 Pazar günü Veliefendi Hipodromunda günün en önemli koşusu, 3 ve yukarı yaşlı dokuz dişi safkanın katılımıyla 2100 metre çim pistte koşulan grup 1 Harem Koşusuydu.

15 Ağustos 2018 Çarşamba günü Veliefendi Hipodromunda dişilere ait yetiştiricilik primleri dahil toplam ikramiyesi 850,000 TL'lik Karadeniz koşusu 1600 metre çim pistte yedi şampiyon kısrağın katılımıyla koşuldu.

Kahraman ekürisinin şampiyon kısrağı PERİ LİNA kariyerinde ikinci kez kendi yaşından büyüklerle mücadele ettiği Karadeniz koşusuna Gazi koşusunu üst üstüne dört yıl kazanmayı başararak adını tarihe yazmış Ahmet Çelik idaresinde katıldı. Start çıkışıyla birlikte Cheri Cheri Lady beklendiği gibi koşunun liderliğini alarak açılış dört yüzünü 25.81, sekiz yüzünü 48.78 ile geçerek düzlüğü ilk gören kısrak oldu. Son düzlük üzerinde müthiş bir çekişme ile geçen koşunun foto finişe yakın son bölümünde rakibelerine hakim olan PERİ LİNA, 1:35.22 bitiriş derecesiyle koşuyu kazanmayı başaran kısrak oldu.

Kahraman Ekürisinin Koşan İngiliz ve Arap Atları Satılıktır

Ekürimizin kır kısrağı şampiyonumuz PERİ LİNA, Türkiye'nin tek ve yegane lideri Mustafa Kemal Atatürk adına koşulan GAZİ koşusu sonrası katılmış olduğu yetiştiricilik primleri de dahil olmak üzere toplam ikramiyesi 467.500 TL'lik (Açık 2) Dişi safkanlara mahsus 2400 metre çim pistte koşulan SANTALİN koşusunu ilk kez binen Gazi koşusunu üst üstüne dört yıl kazanmayı başaran Ahmet Çelik idaresinde ağıra yakın çim pist şartlarında koşulan koşuyu 2:34.15 bitiriş derecesiyle kazanmayı başardı.

Bu yıl 92. düzenlenen Türkiye'nin at yarışlarındaki derbisi, ülkemizin kurucusu ve daimi lideri Mustafa Kemal ATATÜRK adına koşulan grup 1 GAZİ koşusu,

2018 yılı Ocala Breeders' Sale Haziran ayı 2 yaşlı idmandaki tay satışlarında ekürimizin sahibi Fedai Kahraman'ın

Toplam ikramiyesi 1.636.250TL’lik grup 1 Kısrak koşusunu ekürimizin sahibi olduğu kır prensesimiz PERİ LİNA ünlü jokeyi Selim Kaya idaresinde kazanarak 01 Temmuz 2018 Pazar günü koşulacak grup 1 GAZİ son provasını kazanarak formunu bir üst seviyeye taşıdı.

Grup 1 Erkek Tay Deneme galibi şampiyon HEP BERABER, GAZİ koşusu öncesi son pravosunu grup 2 Sait Akson koşusunda yaptı.

Satılık Taylarımız İçin Bizimle İrtibata Geçebilirsiniz.

13 Mayıs 2018 Pazar günü İstanbul Veliefendi hipodromunda, günün son koşusu olarak toplam ikramiyesi 1,168,750TL'lik grup 1 Erkek Tay Deneme koşusu 1600 metrede çim pistte on dört tayın katılımıyla koşuldu.

13 Mayıs 2018 Pazar günü İstanbul Veliefendi hipodromunda, günün dördüncü koşusu olarak toplam ikramiyesi 1,168,750 TL'lik grup 1 Dişi Tay Deneme koşusu,

13 Mayıs 2018 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromundaki günün beşinci koşusu 2017 yılında aramızdan ayrılan asli üyemiz Mehmet Yavuz Yılmaz adına düzenlenen kupalı koşuydu.

Geçmişi iki bin yıl öncesine dayandığı düşünülen genç yaşta ölen Romalı at binicisi Lukuyanus adına yapılmış 10 metre boyundaki anıtta, tarihin en eski at yarışı kuralları bulunmaktadır.

İstanbul Veliefendi Hipodromunda sekizinci yarış günü düzenlenen 3 yaşlı dişi tayların Dişi Tay Deneme koşusu öncesi son hazırlık yarışı olan,

İstanbul Veliefendi Hipodromunda sekizinci yarış günü düzenlenen 3 yaşlı tayların Erkek Tay Deneme koşusu için son hazırlık yarışı olan,