Pazartesi, 05 Haziran 2023 17:47

ESSEN, kariyerinin ilk kısa vade birinciliği İbrahim Kirazoğlu koşusunda elde etti.

Bu yıl havalar bir türlü at sahiplerine klasik koşulara katılabilme şansı olan prova niteliğindeki koşularda çim pistte taylarını görebilme şansını ver(e)medi.
Ankara 75. yıl hipodromunda 03 Haziran 2023 günü, gününün yedinci koşusu KV-8/Dişi taylarına ait İbrahim Kirazoğlu koşusu 2200 metre kum pistte koşuldu. 03 Haziran 2023 günü Ankara'da ilginç bir gün yaşandı.. Güne parçalı bulutlu bir havada yarışlar başladıysa da günün üçünü koşusu da çim pistte koşulduktan sonra Ankara mahalli komiserler kurulu yağan yoğun yağmur neticesinde çim pistin bir kez daha ölçülmesini istediler. Çıkan 5,3'lük sonuç neticesinde ilgili madde gereği günün koşuları içerisindeki Grup 2 koşu hariç diğer yarışların kum pistte koşulmasına karar verdiler.
 
 
Değişen pist koşulları neticesinde koşulan koşuda yarışın başlamasıyla birlikte öne çıkan Getto, bu liderliğini koşunun son 150 metresine kadar taşıdıysa da başarılı jokeyimiz Vedat Abiş idaresindeki ESSEN yapmış olduğu ataklarıyla foto finişe yakın liderliği eline alarak koşunun son sekiz yüz metresini 57.60 geçtiği koşusunu 2:25.93 geçtiği koşusunu en yakın rakibinin önüne iki boy önünde kazandı.
2013 yılı Keeneland gebe kısrak ve tay satışlarından 13.000 dolar bedelle satın aldığımız Emmy Hopeful'ın ilk tayı muhteşem fiziğine rağmen koşmayı başaramadığımız babası Tizway olan Big Pilot'tu. Big Pilot, şu an Malatya'da aygır olarak kullanılmaktadır. TJK kayıtlarına göre bu yıl koşacak iki tayı görünmektedir. Emmy Hopeful'ın diğer tayı Bangır Bangır'dır. Günümüze kadar on altı koşusunda üç yarış kazanmayı başarmıştır. Kısrağımız ESSEN'de sorunlarından dolayı istediğimiz yarışları koşamamış olsak da bir önceki yarışında maiden'e veda etmeyi başaran kısrak, bir sonraki bugün kü yarışında kısa vadeli yarış kazanmayı başararak ilerisi için ekürümüze ümit vaad eden performans ortaya koymuştur.
 
 
Okunma 326 kez Son değişiklik Pazartesi, 05 Haziran 2023 17:51