KING DAVID

 
AYGIR ADI: KING DAVID
BABASI: HAT TRICK
ANASI: STORM WEST
DONU: DORU
DOĞUM TARİHİ: 
2009

HARAYA GİRİŞ: 2016
 
2023 YILINDA İZMİT PANSİYON HARADA 50.000-TL CANLI TAY
2024 YILINDAKİ AŞIM ÜCRETİ:
2024 YILINDAKİ AŞIM YERİ: 
                      
 

KING DAVID(USA) HAT TRICK(JPN)-STORM WEST(USA)/GONE WEST(USA)
Türkiye’de Haraya giriş yılı;2016

Planlanan 2024 yılı aşım yeri; TJK KARACABEY Hara'da CANLI Tay 

 

                      

               Japonya atçılığına çığır atlatmış yön vermiş isimdir Sunday Silence…..

 Her ne kadar çok fazla reklam yapılmaması veya bilgilendirme eksiklinden olsa gerek ki Sunday Silence gibi bir efsanevi aygırın, ülke yarışçılığımızda sınırlı sayıda temsilcisi koşmuş aygırımız King David’in baba hattında olduğu gözlerden kaçmış olmalı. KING DAVID Amerika’daki başarılı yarış kariyeri sırasında Fedai Kahraman tarafından satın alınmıştır. KING DAVID 2016 yılında ülkemizde ilk aşımlarına başlamıştır. TJK’nın kayıtlarına göre günümüze kadar (2023 yılı) kırk iki koşan, yirmi dokuz kazanan temsilcisi bulunmaktadır.

 

               TJK’nın İzmit aşım istasyonunda misafir aygır olarak 2023 yılında görev yapmış, KING DAVID in 80 gebesi bulmaktadır. Ülke yarışlarına uyum sağlayan, ve ileri ki yıllarda daha iyi koşucular vermeye aday bir aygır olarak KING DAVID 2024 aşım sezonu için de hazırdır.

               Yukarıda kısaca bahsettiğimiz Japonya yarışçılığının ve yetiştiriciliğinin ilerlemesinde, gelişmesinde çok önemli bir rol oynayan SUNDAY SILENCE her ne kadar kariyerine Triple Crown'ı yazdıramamış olsa da vermiş olduğu yavruları ile Japonya yetiştiriciliğine aygırların babası olarak (sire of sire) ismini yazdırmıştır. Sunday Silence’ın temsilcilerinden yarış hayatını tamamladıktan sonra faal olarak aygırlık yapan Triple Crown sahibi Orfevre’nin babası Stay Gold, ülkemizde TJK’nın sahibi olduğu Dubai World Cup koşusu galibi Victoire Pisa’nın babası Neo’s Universe, ve Dünya yarışçılığın imparatoru Coolmore’ın sahibi olduğu muhteşem GALILEO’nun tahtını sallayan Deep Impact ile KING DAVID in baba kan hattına sahip isimler olarak sayabileceğimiz başarılı aygırlardır. Aşağıda Japonya 2022 yılı aygır kazanç listesi sunulmuştur. Göreceğiniz gibi listedeki ilk on ismin, beşinde Sunday Silence efsanesi bulunmaktadır.

 

             Yetiştiricilerimizin KING DAVID e önem arz etmeleri için bir başka önemli detay ise; Ülkemizde kısa dönemdeki aygırlık kariyerinde, Türkiye’nin  en önemli ve prestijli koşusu olan Türk yarışçılığının Derbisi, GAZİ koşusunu kazanmayı başarmış iki yavru (DIVINE HEART ve RENK) vermiş, Avrupa’da iki yaşlılığında yılın iki yaşlı dişi tayı seçilmiş, 2008 yılında İngiltere Diş Tay Deneme koşusunu kazanmış NATAGORA ile adından bahsettiren ülkemizde eski yarış ikramiyeleriyle yedi temsilcisinin bir milyon TL sınırını aşmış olduğu, 79 temsilcisinin ise eski yarış ikramiyeleriyle yüz bin ile dokuz yüz doksan dokuz bin Türk Lirası arası kazanç elde etmiş DIVINE LIGHT ın  ın başarısı, aygırımız KING DAVID in daha çok şans bulması halinde yeni BURGAS ve LION VICTORY ler vermeye aday potansiyeline sahip bir aygır olmasıdır.

            Fransa’da 2017 yılında iki yaşlı taylarıyla ikinci, 2018 yılında üç yaşlı taylar kategorisinde on yedinci, 2019 yılında iki yaşlı taylar kategorisinde altıncı, 2020 yılında iki yaşlı taylar kategorisinde ikinci, üç yaşlı taylar kategorisinde yedinci, 2021 yılında iki yaşlı taylar kategorisinde dördüncü, üç yaşlı taylar kategorisinde altıncı, 2022 yılında iki yaşlı taylar kategorisinde altıncı, üç yaşlı taylar kategorisinde on üçüncü, tüm genel aygır listesinde 2022 yılını ikinci sırada tamamlamış, henüz 2023 yılı tamamlanmamış olsa da Fransa’da tüm genel aygır listesinde altıncı sırada bulunan DABIRSIM ülke yetiştiricimiz için neden KING DAVID’i seçmeleri gerektiğini gösteren  bir başka güzel örnek aygırdır.

 

           KING DAVID i yetiştiricilerimizin tercih etmelerindeki bir diğer önemli olabilecek ayrıntı ise aygırımızın babası Hat Trick’in aygırlık kariyerinde vermiş olduğu yavrularının iki yaşlı tay kategorisinde grup/stakes koşu kazanma başarılarıdır. Bunu Dabirsim’in istatistiğinde de görebiliyoruz. Günümüze kadar Türkiye’deki yetiştiricilerimize yeterli bilgiyi sunamamış olmamızdan dolayı az sayıda temsilciye sahip olmasına rağmen bir Gazi koşusu galibi(BURGAS) bir de Sakarya ve Karayel koşuları galibi (LION VICTORY) vermiş olması KING DAVID için çok önemli bir detaydır.

 

KING DAVID e ait TJK nın İSTATİSTİK’İ

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

KING DAVID


 

KING DAVID G1 YARIŞI VİDEO
KING DAVID TANITIM

 

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 


Yazdır   e-Posta