Çarşamba, 03 Mayıs 2023 06:45

FİLYOS kolay birinciliğiyle beklentimizi karşılayarak hayallerimize devam etmemizi sağladı.

Kum pistte bir kez start alıp, Adana Kış sezonunun başarılı kısrağı MIND and LIFE'ın gerisinde ikinci kalmış FİLYOS o gün katılığı kariyerinin ilk yarışında aksiyonlarıyla ben kumcu değil çim pist safkanıyım diye bizlere söylemişti. İşte bu sebepten dolayı Adana'da düzenli idmanlarını sürdüren FİLYOS, Ankara 75. yıl Hipodromunda çim pist koşuların başlamasıyla ilk üç yaşlı İngiliz safkanlarının çim pist maiden yarışına kayıt oldu. 20 Nisan 2023 günü 1600 metrede koşulan koşuya genç ve başarılı jokeyimiz Vedat Abiş idaresinde FİLYOS ekürüsü ESSEN ile birlikte katıldı.
 
 
On altı safkanın katıldığı koşunun startıyla birlikte ekürümüzün iki tayı rakiplerinden daha hızlı koşuya başlıyarak önde buluştular. Fatih Rüstem Bebek idaresindeki ESSEN koşuya tempoyu veren isim oldu bu liderliğini koşunun son üç yüz metresine kadar devam ettirdiyse de bu metreden itibaren liderliğini Filyos'a teslim eden ESSEN son metrelere kadar yarışın favorisi Taylolo'nun ataklarına karşılık vererek iki yüz dokuz günlük arasına rağmen diri kalmayı başararak yarışta ikincilik elde ederek ekürümüz için önümüzdeki koşuları için yeşil ışık yaktı. Vedat Abiş idaresindeki FİLYOS yarışın son üç yüz metresinde almış olduğu liderliğini rahat ve kendinden emin bir şekilde foto finişe doğru uzanarak son sekiz yüzünü 47.88 geçtiği koşusunu 1:35.88 bitiriş derecesiyle kariyerinin ilk birinciliğini elde etti.
 
 
Sanem Kahraman'ın formasını taşıyan antrenörlüğünü Eser Yeşil'in yaptığı yardımcı antrenörlüğü ve resmi imzayı Kadir Baltacı'nın attığı Filyos'un annesi Sri Pekan'ın yarış hayatı olmayan kızı Forgiveness'dir. Forgiveness'in günümüze kadar yedi yavrusu bulunmaktadır. Bunların dördünün yarış hayatları olmuş ve bu dört safkanda koşular kazanmışlardır. En başarılı temsilcisi ise A-3 koşu ikinciliği ve KV-7 koşu birinciliği bulunan SOZOPOL'dur.  
 
 
 
Okunma 412 kez Son değişiklik Cumartesi, 06 Mayıs 2023 05:33