Pazartesi, 18 Eylül 2023 04:59

İstanbul Koşusu'nda zafere Chaika uzandı

Enternasyonel koşu haftasında ilk gün ekürümüzü temsil eden CHAIKA, gecenin parlayan kısrağı oldu.
Uluslararası İstanbul koşusu bu yıl bir birinden başarılı 14 kısrağın katılımıyla 1600 metre çim pistte koşuldu.
Mucize Kız'ın starttan çıkamaması sebebiyle yarışı derecesi bitirdiği koşuda, şampiyon kısrağımız CHAIKA iyi bir başlangıç yaparak koşuya tempoyu veren Beyond Expectation'ın gerisinde ikincilikte yerini alarak yarışını takip etti. Son düzlüğe de yerini koruyarak çıkan Chaika yarışın son üç yüz metresinde almış olduğu liderliğini ekürümüzün koşudaki bir diğer yetiştirmesi General Briella'nın ataklarına karşılık vererek 1:36.61 bitiriş derecesiyle yarışı kazanmayı başardı.
 
 
 
 
 
Antrenörlüğünü Eser Yeşil'in yaptığı, eyer almak için Kadir Baltacı'nın antrenör olarak imza attığı, genç ve başarılı jokeyimiz Vedat Abiş idaresinde start almış Fedai Kahraman formasını taşıyan Chaika, bugün kü yarışı öncesi son yarışında Gazi koşusunu üçüncü olarak tamamlamıştı.  
Chaika'nın annesi Queen Regent'ı ekürümüzün sahibi Fedai Kahraman 2014 yılı Keeneland Ocak ayı satışlarından $6.500- bedelle satın almıştı. Avusturalya'da grup 1 koşu kazanan Kementari'nin annesi Yavanna ile kız kardeş olan Queen Regent'a 2019 yılında Avustralya'dan alıcı çıkmıştı. Fakat o dönemlerde Türkiye'de görülen Ruam hastalığı sebebiyle çıkışına izin alamadığımız Queen Regent'ın yavrusu olan Chaika ekürümüz adına başarılı yarışlar koşmaya devam ediyor. Bugün on ikinci kez pistte çıkan Chaika beş'inci birinciliğini elde ederek kariyer kazancını 5.106.288 TL'ye çıkardı.
Chaika'nın babası Marcavelly ülke yetiştiricimiz tarafında çok fazla tercih edilmemiş olsa da koşan 77 temsilcisinden kırk altısı yarış kazanmayı başararak babaları Marcavelly'yi ülke aygır sıralamasında ilk elli içerisinde (otuz sekiz) yer almasını sağlamışlardır.  
 
 
 
 
Okunma 349 kez Son değişiklik Çarşamba, 20 Eylül 2023 05:08