Pazartesi, 14 Ağustos 2023 23:33

2018 yılından sonra bir kez daha grup 1 Karadeniz Koşusunun kupası müzemize dahil oldu.

Muhteşem kısrağımız şampiyonumuz PERİ LİNA'nın 2018 yılında o zaman İstanbul Veliefendi hipodromunda yapılan koşuyu 1:35.22 derecesi ile tamamlayarak grup 1 Karadeniz Koşusu kupasını ekürümüze kazandırmıştı. Daha sonra 2019 yılında bir kez daha Peri Lina ile start alıp ikinci kaldığımız koşu sonrası aradan geçen zaman içerisinde bu önemli koşuda start almayı ekürü olarak başaramamıştık..Taki bugüne kadar.
12 Ağustos 2023 günü Ankara 75. yıl Hipodromunda üç ve yukarı yaşlı dişi safkanların 1600 metre çim pistteki koşusu on bir ismin katılımıyla yapıldı. Ekürümüzü bu koşuda, son kez Gazi koşusunda start alıp yarışı üçüncü olarak tamamlamış CHAIKA her zaman ki jokeyi Vedat Abiş idaresinde start aldı. Yarışın ilk altı yüz metresi geçildiğinde Vedat Abiş kısrağını önde yarışa tempoyu veren Princess Sylvester'nin arkasına yerleştirdi. Bu şekilde son düzlüğe çıkıldı. Yarışın son iki yüz metresinde rakiplerine hakim olur gibi olsa da Valley of Flowers, Snow Bird ve General Briella'nın ataklarına maruz kalan Chaika, Valley of Flowers ile birlikte foto finiş geçtiyse de son çekilen resimden çıkan ilk isim olarak yarışı kazanan kısrak oldu. Chaika yarışın son sekiz yüzünü 47 net geçerken 1600 metreyi 1:34.97'de koştu.
2014 yılı Keeneland Ocak ayı satışlarında $6.500- dolar bedelle satın alınmış CHAIKA nın annesi QUEEN REGENT aslında çok kıymetli bir annedir. 2019 yılında Avusturalya'dan satın alınmak istenmişti. Fakat Türkiye'de görülen RUAM hastalığı sebebiyle çıkışına izin verilmediğinden bu satış işlemini gerçekleştirememiştik. İşte satışını yapamadığımız Queen Regent'ın kız kardeşinin tayı Avusturalya'da grup 1 koşu kazanmış Darley'in yetiştirdiği, Godolphin ekürüsünün sahibi olduğu KEMENTARI'nin annesi YAVANNA'dır. Kementari'nin pedigrisine yakın bir eşleşme olarak denediğimiz ekürümüzdeki 2022 doğumlu Bodyguard Hero-Queen Regent tayının sahaya gelmesini sabırsızlıkla beklemekteyiz. Queen Regent'in günümüze kadar verdiği koşu hayatı olan beş yavrusunun dördü koşabilmiş üçü yarış kazanmış, yarış kazanan iki yavrusu KV koşu birincilikleri elde etmişlerdir.
CHAIKA'nın babası Marcavelly Türkiye'de koşan 76 temsilcisinin kırk altı'sı yarış kazanmayı başarmışlardır.
Bugün Ankara 75. yıl hipodromunda start alan Marcavelly temsilcilerinden birisi grup 1 koşu olmak üzere  üç birincilik, grup 1 koşu ikinciliği olmak üzere 12 Ağustos 2023 günü %100 ilk iki sırada yarışlarını tamamladılar. 
Antrenörlüğünü Eser Yeşil'in yaptığı, yardımcı antrenörlüğünü ve eyer almak için imzayı Kadir Baltacı'nın attığı Fedai Kahraman forması ile start alan CHAIKA on birinci yarışında dördüncü birincilğine ulaşarak kariyer kazancını 3.496.288TL'ye çıkardı. 
 
Okunma 416 kez Son değişiklik Pazartesi, 14 Ağustos 2023 23:37