Cuma, 19 Mayıs 2023 23:39

Çok uzun aradan sonra bir kez daha Süpürücü finiş çizgisini ilk geçmeyi başardı.

 İlk ve tek birinciliğini Adana'da 27 Mart 2022 günü katıldığı maiden koşuda elde etmiş safkanımız SÜPÜRÜCÜ, Ankara'da yaşadığı sıkıntı sonrası uzun bir süre pistlerden uzak kalmıştı. Bu süre zarfında yeni antrenörü Hüseyin Çalışkan'a geçen safkanımız uzun bir tedavi süreci sonunda ilk yarışını geçtiğimiz Mart ayı içerisinde Kocaelin'de koşmuş bu yarış sonrası üç kez daha kum pistte koştuktan sonra 01 Mayıs 2023 günü Bursa hipodromunda koştuğu son yarışında elde etmiş olduğu üçüncülük ve göstermiş olduğu yarış içerisindeki mücadelesiyle aslında bizleri ilerisi için umutlandırmıştı.
Dün geceden yağan yoğun yağmur sebebiyle biraz yumuşak pistte Ankara 75. yıl hipodromunda 18 Mayıs 2023 günü 2200 metre çim pistte sekiz safkanın katılımıyla koşuldu.
Yarışta Süpürücü'nün ekürüsü Rashomon jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde iyi bir start çıkışıyla ilk metrelerde yarışın liderliğini aldıysa da, bu liderliğini foto finişe kadar devam ettiren Miracle of Victory'ye verdi. Bu arada uygun sıkletiyle Süpürücü jokeyi Mehmet Keskin idaresinde yarışa tempoyu veren isime yakın yarışını takip etti. Koşunun son sekiz yüzünden itibaren jokeyinden sürekli teşvik isteyen Süpürücü almış olduğu teşvik ile yarışın hiç bir yerinde koşudan kopmayarak foto finişe yakın deyim yerindeyse uzayarak son sekiz yüzünü 49.20 geçtiği koşusunu 2:17.12 bitiriş derecesiyle kazandı.
 
 
Süpürücü'nün annesi Kilfarasy, George Vancouver'dan verdiği başarılı koşucusu Vancouver'dan sonra üst üstüne kendi aygırımız King David'e çekerek sürekli göze hoş gelen ve iyi safkanlar elde etmemize rağmen bir türlü beklediğimiz kaliteli koşucuyu henüz yakalayamadık. TJK'nın aygırlarından Myboycharlie'den aldığımız Ohrid İncisi, Ankara'da idmanlarına devam etmektedir. Sanem Kahraman'ın formasını taşıyan Süpürücü on birinci koşusunda bugün ikinci birinciliğini elde ederek kariyer kazancını 304,980 TL'ye çıkardı. Aynı yarışta koşup beşinci olan bir dönem Burgas'ın da çok önünde tutulan gözdemiz Rashomon yaşadığı çok büyük sıkıntıya rağmen yarış karekterini her yarışında ortaya koyarak bu yarışında da tabelda yerini almayı başararak önümüzdeki yarışlarında beklediğimiz seviyeye yavaş yavaş geleceğine olan inancımız devam etmektedir.
 
 
 
 
 
Okunma 319 kez Son değişiklik Pazar, 21 Mayıs 2023 23:49