Perşembe, 08 Temmuz 2021 00:00

En büyük kupa bir kez daha ekürümüzde. 95. GAZİ Koşusunu ekürümüzün safkanı BURGAS kazandı.

lkemizin tek ve yeğane lideri ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK adına yapılan GAZİ koşumuzu kazanmak Türkiye Cumhuriyetinde doğan, yaklaşık 3000 tayın yetiştiricisinin en büyük hayali'dir.
Bu yıl 26 Haziran 2021 Cumartesi günü alışıla geldiği vakitte Türkiye saatiyle 17:15'de İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşuldu. Bu yıl 95. düzenlenen Türkiye'nin at yarışındaki derbisi, (Gr-1) Gazi koşusuna 22 tay katılım gösterdi.
 
Kariyerine 17 Ekim 2020 günü Ankara'da ikincilikle başlayan daha sonra 05 Kasım 2021 günü katıldığı maiden koşusunu bugün kü Gazi koşu birinciliğini kazandığı Ahmet Çelik ile maiden'e veda ederek, zaferlere giden yoldaki ilk başarısını elde eden şampiyon BURGAS iki yaşlılığının son çim koşusunu 15 Kasım 2021 günü Adana'da koşup o gün için biraz sıkıntısı olması sebebiyle yarışını burun ucu farkla ikinci tamamlamıştı. 107 gün sonra Şampiyon BURGAS üç yaşlılığının sezon açılış koşusunu 02 Mart 2021 günü Adana Hipodromunda koşup şartlı 5 koşuyu kazandı. Kariyerinin ilk ciddi sınavını 20 Mart 2021 günü (A-3) Tendürek Koşusunda 1800 metre çim pistte verdi. Adana hipodromunda katıldığı her iki koşusunu da kazanarak Ankara hipodromuna giden şampiyon BURGAS daha sonraki durağı ilk kez çıktığı Veliefendi Hipodromunun çayırında katıldığı (KV-9) Sadık Eliyeşil koşusu oldu. Veliefendi'nin çim pistindeki birinciliği ve performansıyla en büyük koşu için ekürümüzü heyecanlandırmaya devam etti. Şampiyon BURGAS kariyerindeki ilk grup 1 koşu denemesinde Erkek Tay Deneme'de padokta jokeyimiz Ayhan Kurşun'a söylemeyi unuttuğumuz kırbaç kullanma talimatı belki de şampiyonumuzun ilk ve tek, ilk iki dereceden düşmesine sebep olan yarışı olarak kayıtlara geçti. Gazi koşumuz için son hazırlık koşusu olan Ankara Hipodromunda katıldığı (Gr-2) Mehmet Akif Ersoy koşusundaki göze hoş gelen birinciliğiyle bugün kü koşunun en şanslı iki tayından bir olmayı sonuna kadar hak eden bir koşu performansına sahip olarak Veliefendi Hipodromunda koşulan GAZİ koşumuza katıldı. 
 
22 tayın katıldığı koşuda yarış otoriteleri ve yarış severler tarafından şanslı görülen isimler neredeyse yana yana çıkış kutusundan koşuya başladılar. Şampiyon jokeyi Ahmet Çelik idaresindeki BURGAS koşunun ilk metrelerinde yerini güzel alarak koşuya başladı. Koşunun liderliğini çok ısrar eden BRAVE GLADIATOR alıp açılış dört yüzünü 24.39, sekiz yüzünü 48.46, koşunun ilk yarısını 1:12.33 ile geçerken arka grupla arasında yaklaşık olarak yedi,sekiz boy fark vardı. Koşunun son sekiz yüzüne girilirken koşunun liderliği KING JACKSON'a geçti, bu metrelerde kronometre koşunun 1600 metresinin geçiş derecesi olarak 1:38.10'u gösteriyordu. Koşunun son düzlüğünü ilk gören isim KING JACKSON olduysa da (Gr-1) Erkek Tay Deneme koşusu galibi ANADOLU ASLANI jokeyi Mehmet Kaya idaresinde liderliği alarak koşunun son dört yüzünü ilk gören isim oldu. ANADOLU ASLANI nın liderliği alıp rakiplerinden almış olduğu avans ile koşuyu bitirmeye gidiş planını şampiyon BURGAS bozdu. Son düzlüğe tribünler tarafına açılarak sprintine başlayan BURGAS koşunun son iki yüz metresinde ANADOLU ASLANI na hakip olup MEGALOMAN ve REAL RUNNER ın ataklarına başarılı bir şekilde karşılık vererek bu prestijli ve anlamlı koşuyu ekürümüze bir kez daha kazandırmayı şampiyon jokeyi Ahmet Çelik idaresinde şampiyonumuz BURGAS başardı. 95. Gazi Koşumuzun bitiriş derecesi 2:27.36 olarak kayıtlara geçti. Bu derece doksan beş yıllık GAZİ koşumuzun en iyi altıncı derecesi olarak ta tarihe geçti. Yarışın ikinciliğini ezeli ve ebedi rakibimiz Kurtel ekürüsünün sahibesi olduğu Melis Kurtel Emin'in formasını taşıyan REAL RUNNER tam foto finişin önünde MEGALOMAN dan ikinciliği çalarken, koşunun dördüncüsü (Gr-1) Kısrak Koşusu galibi koşudaki tek dişi tay olan İLLÜZYON elde ederken (Gr-1) Erkek Tay Deneme koşusu galibi ANADOLU ASLANI tabelayı beşinci olarak tamamlayan isim oldular.
 
Antrenörlüğünü Tevfik Bardakçı'nın yaptığı, Sanem Kahraman'ın formasını taşıyan yetiştiriciliği ekürümüzün sahibi Fedai Kahraman'a ait olan şampiyon BURGAS ın seyisliğini Emrullah Ağırtaş yapmaktadır. Kariyerinde dokuzuncu kez start alan tamamı Ahmet Çelik idaresinde olmak üzere altı koşu birinciliğine sahip BURGAS kariyer kazancını 3.433.440TL'ye ulaştırdı. Şampiyon BURGAS ın babası Amerika'da New York eyaletinde bulunan Belmont Park Hiporomunda (Gr-1) Jamaica Handicap koşu birinciliğini 1850 metre çim pistte elde etmiş 29 koşusunda yedi birinciliği bulunan 455.509 dolar kariyer kazancına sahip bir isim'dir. Şampiyon BURGAS ın annesi ise ekürümüzün kısrağı olan THISBE'dir. Kısa süren koşu kariyerine ikincilikle başlamış THISBE dokuz kez start alabilmiş ve bunlardan ikisinde birincilik elde edebilmeyi başarmıştır. Hara hayatında günümüze kadar üç yavru verebilmiş THISBE nin ilk yavrusu ICEBERG bir kez koşabilmiş, henüz iki yaşındaki kızı WMURCOTT ise Elazığ Hipodromunda katıldığı ilk yarışında ikincilik elde ettikten sonra Ankara'ya geçmiş ve idmanlarını burada devam etmektedir. 
 
Ülkemizi yegane ve tek lideri Mustafa Kemal ATATÜR adına kulübümüz TJK'nın hiç ara vermeden devam ettirdiği bu yıl 95. koşulan GAZİ koşumuzun birinciliğinde ekürümüze bu büyük başarıyı aramağan eden BURGAS ın antrenörü Tevfik Bardakçı'ya, seyisi Emrullah Ağırtaş'a, seyis başlarımız Cihan Yıldızhan ve Musa Yıldırım'a, başta hara müdürümüz Çapan Gökdemir ve tüm hara ekibimize, BURGAS'ın Adana'daki idmanlarında sabahın erken saatlerinde aksatmadan yaptıran Özgür Ordu, Erhan Demir, Mert Gökalp Arslan, Erkan Tunç'a, Ankara'da ilgilenen ekürümüzün baş çalıştırıcısı Kadir BALTACI'ya, ilaçcımız Sami Özkan, veterinerimiz Yılmaz Arı'ya, GAZİ koşusu öncesi nal çakarken stres ve heyecandan çok fazla ter döken işine aşık Tamer Taş'a, talaşçımız Hamit Ördek'e, atlarımızı ürünleri ile takviye eden Geronimo Yem ve Red Mills'e, isimlerini sayamadığım fakat Ankara ve Adana Hipodromlarından ayrılırken desteklerini bizden esirgemeyen ve İstanbul'da bu yarışı kazanmamız için canı gönülden bizlerle birlikte olan at sahibi, antrenör arkadaşlarımıza özellikle KIŞ sezonunda iç pistte hiç kapanmadan idmanlarımızı yapmamızı sağlayan Adana Hipodrom ekibine ve Yaz döneminde başarımızda pay sahiplerinden olan Ankara Hipdodrom ekibine kısacası herkese hepimize bu başarıda pay sahibi olanlara FEDAİ KAHRAMAN ekürüsü olarak  çok ama çok teşekkür ediyoruz.  
 
Şampiyonumuz BURGAS kısa bir dinlenme sonrası bir sonraki koşusu için idmanlarına Ankara Hipodromunda kısmet olursa devam edecektir.
 
 
 
 
 

 

Okunma 1331 kez Son değişiklik Pazartesi, 01 Kasım 2021 01:50