Cuma, 11 Eylül 2020 22:27

Dolmabahçe Sarayı koşusunu şampiyon kısrağımız PERİ LİNA kazandı.

Dolmabahçe Sarayı’nın bulunduğu Beşiktaş sahil bölgesi, geçmişte Boğaziçi’nin koylarından biri olarak gemicilik faaliyetlerine sahne olmuş bir alandır. Antik çağlardan itibaren gemilerin sığındığı doğal liman olan bu koy, Bizans Dönemi’nde de yöneticilerin ilgisine mazhar olmuş ve bu bölgede kraliyet sarayları inşa edilmiştir.
Osmanlı Dönemi’nde donanma gemilerinin demirlendikleri ve denizcilik törenlerinin yapıldığı bir liman olarak işlev gören sahil bölgesi 16. yüzyılda doldurulmasıyla beraber “dolmabağçe” adını almıştır. Resmi ikametgâh Topkapı Sarayı olmasına karşın “dolmabağçe” bölgesi de giderek tercih edilen ziyaret yerlerinden biri olmuş, padişaha ve hanedana ait hasbahçe olarak kullanılmaya başlanmıştır. 19. yüzyıla kadar bu hasbahçe üzerinde inşa edilen köşk ve kasırlar topluluğuna “Beşiktaş Sahil Sarayı” adı verilmişti. 19. yüzyılda ise, çağın yenilenme ve modernleşme rüzgârının etkisi Osmanlı’nın kültürüne, yönetimine yansıdığı kadar saraylarına da yansımaktaydı. Bu yenileşme rüzgârının ortaya çıkardığı en görkemli eser ise bugün İstanbul’un en büyük üçüncü saray yapısı olma ünvanına da sahip olan Dolmabahçe Sarayı’dır.
Sultan Abdülmecid Dönemi (1839-1861), Beşiktaş Sahil Sarayı yapılarının işlevsellik açısından eksik kaldığının hissedildiği bir dönemdir. Bu yapılar yıktırılarak yerine Dolmabahçe Sarayı’nın yaptırılmasına karar verilir. 13 Haziran 1843 yılında inşasına başlanan Dolmabahçe Sarayı, 7 Haziran 1856’da kullanıma açılmıştır. 110 bin metrekarelik bir alanda, Boğaz’a nazır muhteşem bir manzaranın hakimi konumda yer almaktadır.
Türkiye’nin en önemli eserlerinden ülkemizin yegane kurucusu tek liderimiz ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ebedeli aleme göçtüğü yer olan Dolmabahçe Sarayı adına TJK’nın düzenlemiş olduğu 3 ve yukarı yaşlı dişi İngiliz safkanlarının katıldığı toplam ikramiyesi 455.000 TL olan (Gr-2) Dolmabahçe Sarayı koşusu 2000 metre sentetik pistte beş kısrağın katılımıyla koşuldu.
Şampiyon kısrağımız, şampiyon jokeyimiz Selim Kaya idaresinde start çıkışıyla almış olduğu liderliğini açılış dört yüzünü 28.36, sekiz yüzü 52.60, bin iki yüzünü 1:16.09 ve bin altı yüzünü 1:39.73 geçerek koşunun başından itibaren sürekli pres yapan jokeyi Hışman Çizik idaresindeki MALONES’in yaklaşık iki boy önünde 2:05.73 bitiriş derecesiyle kazanmayı başardı.
Antrenörlüğünü Eser Yeşil’in yaptığı eyer almak için Vedat Boyraz’ın imza attığı şampiyon kısrağımız PERİ LİNA 17 Kasım 2019 tarihinde koştuğu (A-2/D) Ayasofya koşusunu kazanmıştı. Bugün ikinci kez pollytrack pistte start alan şampiyon kısrağımız bu pistte koştuğu iki koşusunu da kazanmayı başardı.
Ekürümüzün sahibi Fedai Kahraman’ın formasının taşıyan PERİ LİNA otuz ikinci koşusunda onbeşinci birinciliğine ulaşarak kariyer kazancını 5.390.467TL’ye yükseldi.
Okunma 627 kez