Salı, 04 Ekim 2022 10:05

İlk koşu ilk birincilik. BOLOGNA

Ankara Sonbahar yarış sezonunun artık son ayına girdik. 2022 yılı için çim pist yarışlarının son koşuları koşulmaya devam ediyor.
Ankara yarış sezonu için Ekim ayı içerisinde çim pistte iki adet şartlı 1 yarış kalmıştı. Ankara 75. yıl hipodromunda 72. yarış gününde bu koşulardan ilki Coup De Roi koşusu 01 Ekim 2022 Cumartesi günü koşuldu. İkiye bölünen şartlı 1 koşunun birinci kısmı günün ilk koşusunda yapıldı. İki yaşlı tayların ilk birinciliklerini elde edebilmeleri için yapılan koşu 1400 metre çim pistte sekiz tayın katılımıyla koşuldu.  
 
Antrenörlüğünü Eser Yeşil'in yaptığı, yardımcı antrenörlüğünü ve eyer almak için imzayı Kadir Baltacı'nın attığı Sanem Kahraman forması ile koşuda başarılı jokeyimiz Harun Kılıçarslan ile start alan BOLOGNA iyi bir start çıkışıyla koşunun liderliğini alıp son sekiz yüzünü 47.92 geçtiği koşusunda rakiplerini gerisinde tutmayı başararak 1:25.19 bitiriş derecesiyle ilk koşusunda ilk birinciliğini elde etti.
 
Darley Harasının yetiştirdiği BOLOGNA'nın annesi Flower Market'i 2014 yılında Fasig-Tipton Şubat ayı karışık satılarında Paddy O'Prado isimli aygırdan gebe olarak $9.000 dolar bedelle satın alınmıştı. Günümüze kadar dört yavru vermiş Flower Market'in koşu kazanan ikinci temsilcisi Bologna oldu ki ilk temsilcisi Boujee'dır. Diğer koşan Lust for Life isimli kısrağımız ise bugün yarın kum pistte ilk birinciliğini elde etmesini bekliyoruz. Bologna'nın babası ise BURGAS ve LION VICTORY gibi şampiyon temsilcilere sahip King David'dir. Bu yıl sadece üç yavrusu iki yaşlı olarak start almış King David'in ikinci kazanan temsilcisi Bologna'dır. TJK'nın sitesinde iki yaşlı tay kategorisinde KahramanStud olarak iki aygırımız ile ilk on bir içerisinde yer alabilmiş olmakta bizleri ayrıca saha tarafında olduğu kadar çiftlik ve hara tarafındaki başarımızla da gurur duymamızı sağlıyor.
 
 
 
COUP DE ROI (1932 - 1962) (Winalot - Sky Royal / Sky Rocket) 1932 yılında doğan İngiliz safkan Coup De Roi, İrlanda’da St. Leger yarışında üçüncülük elde etmiş ve İngiltere’de daha birçok önemli koşuda boy göstermiştir. Türkiye’deki aygırlık kariyerine ise 1939 yılında başlamıştır. Pistlerimize birçok önemli ismi kazandıran Coup De Roi’nın Toros, Fettan, Mine, Neslihan ve Virago isimli yavruları Türk yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu’nu kazanmıştır. Yavrusu en çok Gazi Koşusu kazanan aygırlar listesinde Coup De Roi, zirvede yer almıştır. Ayrıca, Bürücek, Civan ve Levent gibi safkanlar da Grup 1 koşu galibi temsilcilerindendir.
Okunma 742 kez Son değişiklik Çarşamba, 05 Ekim 2022 10:13