Salı, 27 Eylül 2022 09:55

Kulübümüz adına düzenlenen bu yıl 69. koşulan Türkiye Jokey Kulübü Koşusunu Burgas kazandı.

 
 
 
 
 
 
Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen Gazi koşu birinciliğimiz ve Cumhurbaşkanlığı koşusu birinciliğimiz kadar özel ve önemli bir koşuyu şampiyonumuz BURGAS kulübümüz adına düzenlenen Türkiye Jokey Klübü koşusunu kazanarak ekürümüze büyük onur ve gurur yaşatmaya devam ediyor.
25 Eylül 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre mesafede koşulan koşuda sekiz safkan start aldı.
Koşunun startıyla liderliği Arts Man aldı, bu liderliğini koşunun son bin iki yüz metresine kadar sürdürdü bu metreden sonra vitesini yükselten Anadolu Aslanı tavşanlık görevini alıp yarışı çalmaya çalıştıysa da şampiyon jokeyimiz Halis Karataş son düzlüğe çıkılır çıkılmaz BURGAS a vermiş olduğu komutla öndeki rakiplerini bir anda yakalayıp, geçip aradaki farkı da 5 boya kadar çıkararak kolay bir birinciliğe daha imza attı.  
Antrenörlüğünü Eser Yeşil'in yaptığı, yardımcı antrenörlüğünü ve eyer almak için Kadir Baltacı'nın imza attığı BURGAS bu yıl 69. düzenlenen TJK koşusunu 2:31.97 bitiriş derecesiyle kazandı. Ondokuzuncu kez pistte çıkan BURGAS onbirinci birinciliğini elde etti.
Şampiyon BURGAS ın babası Amerika'da New York eyaletinde bulunan Belmont Park Hiporomunda (Gr-1) Jamaica Handicap koşusunu 1850 metre çim pistte kazanmış 29 yarışında yedi birincilik elde ederek $455.509 dolar kariyer kazancıyla koşu hayatını tamamlamıştır. Şampiyon BURGAS ın annesi ise ekürümüzün yakın zamanda kaybettiği kısrağı THISBE'dir. 
Yarış sonrası yapılan kupa seronomisin'de ülke yarışçılığımızın önemli taşlarından büyük bir ekürü olan Kitapçı Harasının sahibi, asli üyemiz değerli büyüğümüz sayın Muammer Kitapçı'nın elinden TJK koşusunun kupasını aldık.
 
Türkiye Jokey Kulübü
23 Ekim 1950 yılında kurulan Türkiye Jokey Kulübü, 1953 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına hizmet veren dernek olarak kabul edilerek adının önüne "Türkiye" kelimesi eklenmiştir. Aynı yıl Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan aldığı yetkiyle Türkiye'de at yetiştiriciliği ve yarışlık faaliyetlerini düzenleme yetkisini elde etmiştir. Türkiye'de at neslinin ıslahı ve yetiştiricilik misyonuyla, at yarışlarının uluslararası düzen ve gelenekler çerçevesinde düzenlenerek yarışçılık ve yetiştiriciliğimizin gelişip ilerlemesine yönelik faaliyetler yürütmekte olan Kulübümüz, sektörde 240.000 kişiye geçim kaynağı yaratılmasını sağlamaktadır. Hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle 5.000 engelli çocuğumuza ücretsiz atla terapi hizmeti sunan Kulübümüz, Pony tırı ile Türkiye’mizin dört bir yanında 65.000 çocuğumuza günümüze kadar ücretsiz biniş deneyimi sunmuştur. Türkiye Jokey Kulübü kuruluşunun 71. yılında ülkemizin dört bir yanındaki tesisleri ve yetişmiş insan kaynağıyla, yarış ve yetiştiriciliğimizin gelişmesine yönelik hizmet vermektedir. Türkiye Jokey Kulübü Koşusu, 1954 yılında programda ilk defa yer almış, 2400 metre mesafeli 3+ yaşlı safkan İngilizlere mahsus açık bir koşudur. İlk kez düzenlendiği yıl, William Giraud’un Lutteur isimli safkanı tarafından kazanılmıştır. Bu önemli koşuyu Özdemir Atman 5 kez kazanarak (1964, 1965, 1966, 1971, 1997) en fazla birincilik alan eküri olmuştur. Başarılı safkanlarımızdan Tünkut, Seren 1 ve Grand Ekinoks bu önemli klasiği 3’er kez kazanma başarısı göstermişlerdir. Ekrem Kurt, 7 birincilikle en fazla kazanan jokey ünvanına sahiptir.
 
Okunma 776 kez Son değişiklik Salı, 27 Eylül 2022 10:03