Pazartesi, 22 Ağustos 2022 06:51

2022 yılının ilk kazanan iki yaşlı tayımız CHAIKA oldu.

18 Ağustos 2022 günü Ankara 75. yıl hipodromunda günün sekizinci koşusunda iki yaşlı dişi tayların 1300 metre çim pistte isimsiz KV-6 koşusu yapıldı. İki hafta önce şartlı 1/ Minimo koşusunda burun ucu farkla ikinci kalmış CHAIKA ekürümüzün 2022 yılında yarış kazanan ilk iki yaşlı tayı olarak KV-6 yarış birinciliğiyle maiden'e veda etti.
 
Başarılı jokeyimiz Ahmet Çelik idaresinde start alan CHAIKA, ayağına çabuk orijiniyle yarışın liderliğini alarak koşuya tempoyu veren isim oldu. Bu liderliğini son düzlükte de koruyan CHAIKA son metrelere jokeyinin hiç bir kırbaç teşviki olmadan kolay tempoda foto finişe doğru uzanırken son metrelerde kırbaç teşviki fazla alarak sprint yapan Girl of Speed ile finiş çizgisini beraber geçtiyse de rakibesine göre biraz daha avantajı bulunan tayımız CHAIKA son sekiz yüzünü 47.48 geçtiği, 1300 metrelik koşuyu 1:18.58 bitiriş derecesiyle kazanmayı başardı.
 
2014 yılı Keeneland Ocak ayı satışlarında $6.500- dolar bedelle satın alınmış CHAIKA nın annesi QUEEN REGENT aslında çok kıymetli bir annedir. 2019 yılında Avusturalya'dan satın alınmak istenmişti. Malesef o dönemde Türkiye'de görülen RUAM hastalığı sebebiyle çıkışına izin verilmediğinden bu satış işlemini gerçekleştirememiştik. Chaika'nın annesi Queen Regent Avusturalya'da grup 1 koşu kazanmış Darley'in yetiştirdiği, Godolphin ekürüsünün sahibi olduğu KEMENTARI'nin annesi YAVANNA ile kız kardeştir. Kementari'nin pedigrisine yakın bir eşleşme olarak denediğimiz 2021 doğumlu Bodyguard Hero-Queen Regent tayının sahaya gelmesini sabırsızlıkla beklemekteyiz ki Queen Regent'in günümüze kadar verdiği koşu hayatı olan beş yavrusunun dördü koşabilmiş üçü yarış kazanmış, yarış kazanan iki yavrusu KV koşu birincilikleri elde etmişlerdir.
 
CHAIKA'nın babası Marcavelly Türkiye'de koşan 55 tayının otuz bir'i yarış kazanmayı başarmışlardır.
Bu yıl eski yıllarda olduğu gibi MARCAVELLY'nin tayları şartlı 1 koşuları İzmir'de Aegan Knight ile Ankar'da Aventus'la kazanmış bu yıl start alan 10, iki yaşlı temsilcisinin günümüze kadar olan kısımda dördü yarış kazanmıştır. Bu yıl üç yaşlı taylar içerisinde gösterişli yarışlar koşan GUILLOTINE, yine başarılı koşular koşmuş KV yarışlarında ikincilikler elde etmiş SER VEYRON, ve sorunlarından dolayı geri aldığımız BALLI KAYMAKLI aygırımız MARCAVELLY'nin beş yüz bin TL kazanç sınırını aşmış temsilcileri'dir. 2021 yılında iki yaşlı taylarda beş koşan dört kazanan, üç yaşlı tay kategorisinde ise on dokuz koşan, on kazanan istatistiği ile Marcavelly kendisini seçen yetiştiricilerimizi ve at sahiplerini sevindirmiştir.
 
 
Okunma 835 kez Son değişiklik Pazartesi, 22 Ağustos 2022 06:57