Pazar, 14 Ağustos 2022 06:39

Celal Bayar Koşusu'nda birinciliğe Burgas uzandı

Türkiye Cumhuriyetimizin üçüncü Cumhurbaşkanı ve at sahibi rahmetli Celal Bayar adına düzenlenen grup 2 statüsündeki koşu İstanbul Veliefendi Hipodromunda 12 Ağustos 2022 Cuma gecesi koşuldu.
Birincilik ikramiyesi 496.800TL olan 2400 metre çim pistte koşulan yarışa beş safkan katılım gösterdi.
 
Yarışın startıyla üçüncülükte yerini alan 95. Gazi koşusu galibi şampiyon BURGAS, yarışın son düzlüğüne kadar yerini korudu. Veliefendi'nin son düzlüğüne çıkıldığında öndeki rakipleriyle olan arayı azaltan şampiyonumuz yarışın son dört yüz metresinde Vincitore'den liderliği alıp, son iki yüz metrede'de rakipleriyle olan farkı açarak foto finişe kolay ve kendinden emin bir şekilde geçerken kronometre bitiriş derecesi olarak 2:29.51'i gösteriyordu.
 
 
Sanem Kahraman'ın formasını taşıyan Dubai'den sonra ikinci kez Halis Karataş ile buluşan BURGAS'ın yardımcı antrenörlüğünü ve idmanlarını Kadir Baltacı'nın yaptırmakta şampiyonumuzun antrenörlüğünü Eser Yeşil yapmaktadır. Bugün on yedinci kez start alan BURGAS on'uncu birinciliğini elde ederek kariyer kazancını 6.993.490TL'ye yükseltti.
 

CELAL BAYAR kim'dir...

1883 yılında Bursa’da doğan Celal Bayar, College Francais de I’Assomption’da eğitimini tamamladıktan sonra hukuk ve bankacılık alanlarında çalışmaya başladı. Kurtuluş Savaşı döneminde İzmir Müdafaa-i Hukuk-i Osmaniye Cemiyeti’ne katıldı ve İzmir’in işgaline karşı çalışmalarda bulundu. Balıkesir Kongresi kararı ile Akhisar Cephesi Komutanlığı görevine getirildi. 1920’de toplanan Osmanlı Mebusan Meclisi’ne, Saruhan Sancağı Milletvekili olarak katıldı.I. Büyük Millet Meclisi’nde, Bursa Milletvekili olarak görev alan Bayar, 1921 yılında İktisat Bakanı olarak atandı. 1923 yılında İzmir’den Milletvekili seçilen Bayar, 1924 yılında Türkiye İş Bankası’nı kurarak 1932 yılına kadar Genel Müdürlük görevini yürüttü. 1937 - 1939 yılları arasında Başbakanlık yaptı. Daha sonra siyasi yaşamını İzmir Milletvekili olarak sürdürdü.

1946 yılında Adnan Menderes, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan ile birlikte Demokrat Parti’yi kurdu ve parti başkanlığına getirildi. Demokrat Parti’nin 1950 seçimlerini kazanmasından sonra 22 Mayıs 1950 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı seçilerek, 10 yıl boyunca görevini sürdürdü. Atlara ve at yarışlarına olan ilgi ve sevgisi ile çağdaş yarış ve yetiştiriciliğimizin oluşumu ve Türkiye Jokey Kulübü’nün kuruluşunda etkin rol oynadı. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde at yarışlarını bizzat hipodromdan seyreden Bayar, 1929 yılında Cap Gris Nez isimli atı ile Gazi Koşusu’nu kazandı. 1986 yılında İstanbul’da vefat eden siyasetçi, devlet adamı Celal Bayar’ı anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

Koşunun videosu; https://www.tjk.org/TR/YarisSever/Info/YarisVideoKosu/Kosu?KosuKodu=195633

Okunma 1310 kez Son değişiklik Pazartesi, 15 Ağustos 2022 06:50