Pazar, 14 Ağustos 2022 06:33

KING DAVID in yavrusu Grup 1 Karayel Koşusunu Kazandı.

KARAYEL ( 1970 - 2000 )
( Prince Tudor - Linda / Cihangir )
8 Nisan 1970 tarihinde dünyaya gelen Karayel, 1972 yılında başladığı ve 3 yıl süren yarış hayatında birçok önemli başarıya imza atmış ve 18 koşuda 18 birincilik yaparak kariyerini yenilgisiz noktalamıştır. 2 yaşlı taylar için yılın en önemli yarışı olan G1 Çaldıran Koşusu’nu kazanıp 5 koşuda 5 galibiyet ile 2 yaşlılık sezonunu tamamlayan Karayel, 3 yaşlılığında ise G1 Erkek Tay Deneme, G1 Gazi Koşusu ve G1 Ankara Koşusu’nu kazanıp Triple Crown yapmayı başarmıştır. Karayel, aynı yıl içerisinde G1 Cumhurbaşkanlığı ve G1 Başbakanlık Koşuları’nı da kazanma başarısı göstermiştir. Karayel, hara hayatında da aygır olarak birçok önemli yavrular kazandırmıştır. Karayel’in oğlu Seren.I 1983 yılında Türkiye’nin 4. Triple Crown galibi safkanı olurken, bir diğer oğlu Cartagena ise bir sonraki yıl G1 Erkek Tay Deneme ve G1 Gazi Koşusu’nu kazanmayı başarmıştır. Grup koşu galibiyeti olan yavruları; Alalım, Gizmo, Hugo, Karanimo, Kapkara, Mahinur, Tezeren ve Yavça’dır. Kısrak babası olarak ise Grup koşu kazanan temsilcileri; Dare-Devil, Popular Demand, Mighty Moor, Nursultan, Serdarbey ve Ultramar’dır.
 
 
 
İki yaşlı tayların Ankara sezonundaki en önemli koşusu olan grup 1 Karayel Koşusu Ankara 75. yıl Hipodromunda 13 Ağustos 2022 Cumartesi günü sekiz tayın katılımıyla koşuldu.
Ekürümüzün aygırı KING DAVID'in temsilcisi, yine ekürümüzün eski kısraklarından RAFIA'nın tayı LION VICTORY bu önemli koşuyu 1300 metre çim pistte jokeyi Hışman Çizik idaresinde 1:17.44 bitiriş derecesiyle kazanmayı başardı.
 
Selahattin Çizik'in sahibi olduğu LION VICTORY kariyerinin ilk yarışını Ankara'da şartlı 1 koşuyu gösterişli bir şekilde kazandıktan sonra, yine Ankara'da şartlı 3 koşuyu kolay kazanarak, tek geçildiği koşu olan grup 2 Demokrasi ve Milli Birlik Günü koşusuna katılmıştı o gün için foto finişe yakın rakibine geçilen LION VICTORY bugün son düzlüğe çıkılır çıkılmaz rakiplerinden almış olduğu avansı çok iyi değerlendirerek kendisinin şu an kadar ki koşmuş olduğu kariyerinin en büyük başarısını elde etti.
 
LION VICTORY'nin pedigrisinde en dikkat çekici özellik annesi RAFIA 95. Gazi şampiyonumuz BURGAS'ın annesi THISBE'nin de annesi'dir. Her ne kadar RAFIA'yı sahipleri iki sene üst üstüne Victory Gallop'a çekip, 2022 aşım sezonunda da Authorized'a çekmiş olsalar da 2023 yılı için şimdi'den aygırımız KING DAVID için aşım müracatı talebinde bulunarak rezervasyonlarını yaptırmış bulunmaktadırlar.
2022 yılında İzmit Pansiyon Hara'da 25.000TL gibi çok uygun bedelle aşım yapmış aygırımız 2023 aşım sezonunda bakalım nerede ve ne kadar bedelle aşım yapacak?
 
 
 
Okunma 831 kez Son değişiklik Pazartesi, 15 Ağustos 2022 06:46