Pazar, 24 Temmuz 2022 05:16

Ahmet Kesebir Koşusu'nu Rashomon kazandı

1918 yılında Plevne’de doğan Ahmet Kesebir, babası Hüseyin Kesebir’in atlarına binerek genç yaşta jokeyliğe başladı. Yüksek Yarış ve Islah Encümeni’nin kurulması ile birlikte düzenlenen ilk modern yarışlarda at binmeye devam etti. 1950’li yılların başında babası ile birlikte Kesebir Ekürisinin temellerini attı. 1947 yılında Yarış Atları Yetiştiricileri ve Sahipleri Cemiyeti tarafından at neslini geliştirmek amacıyla ilk ithal edilen taylardan Arda isimli safkanı satın alan Kesebir, bu safkanla 1953 yılında Cumhurbaşkanlığı Koşusu başta olmak üzere birçok koşu kazandı. Sahibi olduğu Alnasip, Yunt, Ege, Kosova, Fatih, Atilla, Amour isimli safkanlarıyla; birçok önemli yarış kazandı. At sahibi, yetiştirici ve eski jokey Ahmet Kesebir’i anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.
 
 
3 ve yukarı yaşlı safkan İngiliz atlarının katıldığı birincilik ikramiyesinin 105.000TL olduğu 1900 metre mesafede çim pistte koşulan koşuya bu yıl dokuz safkan katıldı.
 
 
Sanem Kahraman'ın formasını taşıyan RASHOMON 2022 yılı Ahmet Kesebir koşusunu gelecek vaad eden aprantimiz Erhan Aktuğ idaresinde kazanmayı başardı. Antrenörlüğünü Orkun Özelcanat'ın yaptığı Rashomon yarışını son düzlüğüne kadar arkasına sadece iki rakibini alarak altıncı sırada çıktı. Koşunun son dört yüz metresinde genç ve başarılı aprantimiz Erhan Aktuğ dan aldığı komutları başarılı bir şekilde yerine getiren Rashomon son metreleri çekişmeli ve heyecanlı geçen koşuyu foto finiş resminden ilk çıkan isim olarak kariyer hanesine yazdı. RASHOMON finişi geçtiğinde kronometre 1:57.23'ü gösteriyordu.
 
 
Rashomon'ın annesi Haiti geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz 2018 yılında ilk Gazi kupamızı kazandıran faal olarak İzmit'teki çiftliğimizde aygırlık yapan HEP BERABER'in de babası olan Scream to Scream'in kızıdır. Her ne kadar tek koşu kazanmış olsa da kısa yarış kariyerinde A-2 ve A-3 koşulardan ikincilikler elde etmiş bir isim'dir. TJK 'nın aygırlarından Lion Heart'ın temsilcisi olan Rashomon onaltıncı kez pistte çıktı ve bugün kariyerinin üçüncü birinciliğini elde ederek kazancını 413.310TL'ye çıkardı.
 
 
Okunma 654 kez Son değişiklik Pazartesi, 25 Temmuz 2022 05:25