Cuma, 15 Temmuz 2022 23:58

Mareşal Fevzi Çakmak Koşusunu VERNAZZA kazandı.

Kurban Bayramın'ın ilk günü, günün en önemli koşusu Milli Mücadelemizin kahramanlarından Maraşel Fevzi Çakmak adına Ankara 75. yıl hipodromunda 1900 metre çim pistte düzenlenen koşuydu.
 
 
Grup 2 statüsündeki bu önemli koşuda bir birinden yüksek performansa sahip yedi safkan start aldı. Sorunlarından dolayı bir türlü bizlere istediğimiz gerçek performansını ortaya koyamamış olsa da pistte her çıktığında karekterini mücadelesini bizlere gösteren VERNAZZA bu önemli koşuyu bu yılın Gazi koşusu galibi şampiyon jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde 1:59.68 bitiriş derecesiyle kazanarak eksik olan kupayı ekürümüze kazandırdı.
İlk kez geçtiğimiz yıl (Gr-1) Topkapı koşusunda buluşmuş ikili uzun ara sonrası tekrar bu koşuda buluştular. Vernazza iyi bir start almış olsa da kendisinden ayağına daha hızlı koşuyu süratlendiren isimler olunca yarışını geride takip etti. Son düzlüğe kadar rakiplerinin bir boy gerisinde yarışını takip eden VERNAZZA  önündeki rakiplerinden önce Sönmezbey'i yanına alarak son düzlüğe vitesini yükseltmesine yardımcı olan yarışın son 200 metresinde dışından gelen Scoutleo'nın hücumlarına karşılık vererek tempodan düşmeden, yarışın yükünü çekmiş Golden Ruler'a yaklaşıp tüm rakiplerine hakim olsa da yarışın foto finişe yakın bölümünde tempoyu veren Golden Ruler tekrar tazelediği ataklarıyla finiş çizgisini Vernazza ile birlikte geçerek birincilik kararını varış komiserlerine bıraktılar. Foto finiş neticesinde bu önemli koşuyu kazanan isim olarak VERNAZZA açıklandı.
 
 
Antrenörlüğünü Eser Yeşil'in yaptığı idmanlarını ve imza atarak eyer alımını Kadir Baltacı'nın yaptığı TJK'nın aygırı Authorized'ın temsilcisi VERNAZZA yirmi ikinci koşusunda altıncı birinciliğini elde ederek kariyer kazancını 2.670.880TL'ye yükselti. Fedai Kahraman tarafından 2015 yılında Vernazza'nın annesi boş olarak 4500 Euro bedelle Arqana satışlarından alınmıştı. 2016 aşım sezonunda DENTELLE Fransa'da aşım yapan Authorized'a gönderildi ve gebe olarak Türkiye'ye getirildi. İlk yavurusu VERNAZZA olup, bir diğer yavrusu King David'den verdiği MINSK'tir.
 
 
 
 
 
 
 
 
Okunma 612 kez Son değişiklik Pazartesi, 18 Temmuz 2022 00:06