Perşembe, 30 Haziran 2022 06:07

Şampiyon Türkiye'deki yarış sezonuna kazanarak başladı.

 
 
 
26 Haziran 2022 Pazar günü 96. Gazi koşusunun yapıldığı belki de sonucu merakla beklenen günün en önemli koşularından birisi olan birincilik ikramiyesinin 632.500TL'lik İstanbul'un Sarayburnu Yarımadası ile Beyoğlu yerleşme alanı arasında bulunan, doğal bir liman olan Haliç diğer ismiyle Golden Horn adına düzenlenen grup 1 Haliç koşusuna bir birinden yüksek performansa sahip yedi safkan 1600 metre çim pistte mücadele etti.  
 
 
Bu yıl ülkemizi Dubai'de başarı ile temsil etmiş 95. Gazi koşusu galibi, 2021 yılının yılın atı BURGAS, 2022 yılında Türkiye'deki ilk yarışına bu koşu ile başladı.
 
 
 
 
Her zaman ki jokeyi Ahmet Çelik ile start alan şampiyonumuz yarışını dördüncülükte takip etti. Son düzlüğe yarışa tempo veren Luminescence yaklaşık 3,5 boy gerisinde çıkan BURGAS şampiyon jokeyimizden koşunun son 250 metresinde almış olduğu komutla yarışın liderliğini eline geçirerek koşunun büyük favorisi Egregious Rock'ın ataklarına karşılık vererek son sekiz yüzünü 47.28 geçtiği koşuyu 1:36.12 bitiriş derecesiyle Türkiye'deki yarış sezonuna kazanarak başladı. Yetiştiriciliğini Fedai Kahraman'ın yaptığı, eşi Sanem Kahraman'ın formasını taşıyan şampiyon BURGAS'ın antrenörlüğünü Eser Yeşil yardımcılığını ve eyer almak için imzayı Kadir Baltacı'nın attığı BURGAS kendi çiftliğimizin yetiştirmiş olduğu bir isim'dir. Şampiyon BURGAS ın babası Amerika'da New York eyaletinde bulunan Belmont Park Hiporomunda (Gr-1) Jamaica Handicap koşu birinciliğini 1850 metre çim pistte elde etmiş 29 koşusunda yedi birinciliği bulunan 455.509 dolar kariyer kazancına sahip bir isim'dir. Şampiyon BURGAS ın annesi ise ekürümüzün kısrağı olan THISBE'dir. Kısa süren koşu kariyerine ikincilikle başlamış THISBE dokuz kez start alabilmiş ve bunlardan ikisinde birincilik elde edebilmeyi başarmıştır.
On beşinci koşusunda dokuzuncu birinciliğini elde eden şampiyonumuz kariyer kazancını altı milyon TL'nin üzerine taşıdı. 
 
 
 
 
 
 
 
Okunma 732 kez Son değişiklik Cuma, 01 Temmuz 2022 06:15