Perşembe, 14 Nisan 2022 06:23

Winstar Çiftliği, Amerikan yetiştiriciliği için Sunday Silence hattını tekrar Amerika'ya getiriyor.

Japon Yarışçılığındaki çıkış bizlerin takibinde olduğu kadar hem Avrupa'nın özellikle son iki büyük festivale imzalarını attıktan sonra Amerikan yetiştiriciliğininde dikkatini çekti. Kendi elleriyle Japon yarışçılığın devleşmesine sebep oldukları muhteşem safkan ve aygır SUNDAY SILENCE'ın kanını tekrar Amerikan yetiştiriciliğine sunmak için WinStar Çiftliği Japonya'nın bir numaralı koşucu ve yetiştiricisi Yoshida ailesinin sahibi olduğu Northern Çiftliğinde bulunan YOSHIDA isimli aygırı Amerika'da aşım yapmak üzere geri getirme kararı aldılar.

 

Halo'nın en başarılı temsilcisi SUNDAY SILENCE 1990 yılında koşu hayatı sona erdiğinde aygır olarak Yoshida ailesi tarafından özel bir satış ile satın alınarak Japonya'ya götürülmüştü. 1991 yılında başladığı aygırlık kariyerinde tam 13 yıl (1995-2007) lider aygır olan, dokuz kez kısrak babalığı (broodmare sire ) listesinde bir numaradaki yerini koruyan (sire of sires) aygırların babası olarak adlandırılan SUNDAY SILENCE 19 Ağustos 2002 yılında öldüğünde DEEP IMPACT,  HEART'S CRY, STAY GOLD, AGNES TACHYON, GOLD ALLURE, DAIWA MAJOR, HAT TRICK ve diğer bir çok ismi Japon yarışçılığına miras olarak bırakmıştı.

 

Sudi Arabistan ve Dubai'de düzenlenen iki festivalin en önemli koşularında toplamda dokuz koşu kazanmayı başaran Japon yarışçılığının yetiştiricilik kısmı hemen hemen herkes tarafından irdelenmeye başladı. Dubai'deyken Japonların mihmandarı özel olarak antlaşma yapılmış Kate Hunter ile yaptığım sohbette yetiştircilik kısmında Japonların çok aşama kaydettiklerini çok küçük çiftliklerden başarılı koşucular yetiştirdikleri bilgisini edinmiştim. Geçtiğimiz gün WinStar Çiftliğinin CEO'su Elliott Walden eski aygırları ilk sezon  taylarının 2023 yılında koşacağı YOSHIDA'yı 2023 aşım sezonu için tekrar Amerika'ya getireceklerini açıkladı.  2021 yılında yapılan Breeders’ Cup festivalinde de iki Japon yetiştirmesi safkan çok önemli iki koşuyu kazanmıştı. Breeders’ Cup Distaff koşusu galibi Marche Lorraine( babası muhteşem ORFEVRE), Breeders’ Cup Fillies and Mare Turf koşusu galibi muhteşem kısrak 2021 yılının sonunda anneliğe ayrılan Loves Only You(babası DEEP IMPACT). Her iki isimin babaları da muhteşem SUNDAY SILENCE'ın temsilcileri olması önemli detaydır.  

 

Bizler için bu haberdeki önemli detay ise..

Son Gazi koşusu galibi BURGAS’ın da babası olan Fedai Kahraman’ın sahibi olduğu 2022 aşım sezonunda TJK İzmit Aşım İstasyonunda 25.000TL bedelle aşım yapan KING DAVID isimli aygır ile Amerikan yetiştiricisinin ilgisini çeken YOSHIDA isimli aygırın pedigrisinin çok benzer özellikler göstermesi’dir. Her ikisininde baba hattı Sunday Silence, anne kısrak baba hattı Gone West'tir.  
Dubai'de bulunduğum dönemde Arjantinli atçılarla olan ikili sohbetlerimi ilerletmem ve kendi atçılığımız hakkında sohbetlerimiz neticesinde King David'e olan ilgi ki Temmuz ayının ortasında başlayacak 2023 aşım sezonları için Shuttle olarak istemeleri ve yine Dubai'de World Cup haftası Amerika'dan gelen eküri tarafından Burgas'ın pedigrisine gösterilen ilginin sebebini bu olay ile biraz daha anladığımızı söyleyebilirim.
KADIR KIYGIR
 
 
 
 
 
 
Okunma 1039 kez Son değişiklik Pazar, 17 Nisan 2022 06:46