Çarşamba, 16 Mart 2022 11:16

KÖSTENCELİ Üç yaşlılığının ilk çim yarışında maidene veda etti.

Türkiye genelinde havaların ülke ortalamaların altında soğuk ve karlı geçtiği günlerde güneşin biraz olsun yüzünü gösterdiği Adana Yeşiloba Hipodromunda çim pist koşuları koşulmaya başlandı.
 
3 yaşlı İngiliz taylarının yılın ilk çim pist maiden koşusu 1800 metrede koşuldu. Bölünen maidenin ikinci kısmına düşen ekürümüzün üç safkanının aynı koşuya düştüğü yarışa dokuz safkan katıldı.  
 
Startın verilmesiyle ekürümüzün safkanı SÜPÜRÜCÜ koşuya yaklaşık 6-7 boy rakiplerinin gerisinde başladı. Koşuya adepta olmakta biraz zorlandı fakat buna rağmen ekürümüze umut veren yarış koştu. Yarışın başından son düzlüğe gelene kadar dördüncülükte yerini alan KÖSTENCELİ, ekürümüzün diğer safkanı 95. Gazi koşumuzu kazanmış şampiyon BURGAS'ın tam kız kardeşi WMURCOTT 298 günlük arasına rağmen son düzlüğe önde yarışa tempoyu veren safkanları yakalamak üzere hamle yapmasına tanık olduk. Koşunun son 150 metresinde WMURCOTT liderliği eline geçirdiyse de hem kendisinden daha nefesli hem de daha fazla koşu tecrübesine sahip Gökhan Kocakaya idaresindeki KÖSTENCELİ etkili sprinti ile son metrelerdeki aksiyon ve devam eden akışlı koşusuyla 1:56.74 bitiriş derecesiyle ekürüsü WMURCOTT'ın 1,5 boy farkla önünde kariyerinin ilk birinciliğine ulaştı.  
 
Antrenörlüğünü Eser Yeşil'in yaptığı, koşuya hazırlanmasında idmanlarını bizzat yapan ekürümüzün antrenörü Kadir Baltacı'nın imza attığı KÖSTENCELİ altıncı yarışında maidene veda etti. Köstenceli'nin annesi 2012 yılında bir çok şampiyonun satıldığı Keeneland Kasım ayı gebe kısrak ve tay satışlarında 5.500 dolar bedelle Mizzen Mast'ten gebe olarak Fedai Kahraman tarafından satın alınan Good Evening'dir.  Good Evening'in günümüze kadar Türkiye'de doğan yedi yavrusunun üç'ü koşular kazanmışlardır. 
 
Okunma 896 kez Son değişiklik Çarşamba, 16 Mart 2022 11:38