Perşembe, 21 Ekim 2021 01:19

Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanlığı Kupası Müzemizdeki yerini aldı.

 
Son kez eski Ankara Hipodromunda, 1979 yılına kadar ki olan sekiz yıllık dönemde A grubu Arap atlarının mücadele ettiği Ankara Büyük Şehir Belediyesi Başkanlığı koşusu 1999 yılında yeni hipodromumuza kavuşmamızla birlikte İngiliz safkanlarının Ankara'da mücadele ettikleri önemli koşularından birisi olarak her sene koşulmaktadır.  
 
Bu yıl otuz birincisi koşulan Ankara Büyük Şehir Belediyesi Başkanlığı koşusu 14 Ekim 2021 Perşembe günü sekiz safkanın katılımıyla koşuldu.
TJK'nın geçtiğimiz yıl aygır olarak tavlasına kattığı Authorized'ın oğlu ekürümüzün safkanı VERNAZZA bu önemli koşuyu çok uzun süre birincilik hasretinin sonlandırdığı koşu olarak kariyerine yazdırmayı başardı. 2020 yılının şampiyonu Call to Victory'in hep arkasında ikinci kalarak klasik koşularda sürekli başarılı koşmuş VERNAZZA 2020 yılındaki GAZİ koşusu sonrası hem tedavi hem de dinlenmeye alınmıştı. Bu yıl sezon açılış koşusu olan yine Ankara Hipodromunda katıldığı (Gr-2) Adnan Menderes Koşusundaki başarılı koşusu vermiş olduğu 265 günlük araya rağmen elde etmiş olduğu ikincilikle 2021 yılında ekürü olarak bizleri çok ama çok ümitlendirmişti. 22 Mayıs 2021 günü Ankara'da koştuğu koşusu sonrası altı kez İstanbul'da önemli grup yarışlarında mücadele edip bir türlü istediğimiz sonuçları elde edemediğimiz hayal kırıklığı yaşadığımız koşular sonrası bugün kazanmış olduğu koşu ikramiyesinden daha çok safkana olan inancımız tazelendi.
 
 
 
 
 
 
 
1900 metre çim pistte koşulan Ankara Büyük Şehir Belediyesi Başkanlığı koşusunda VERNAZZA'nın jokeyliğini ekürümüzün başarılı jokeyi Ayhan Kurşun yapmıştır. En yakın rakibi Lord of Game'in 2,5 boy önünde tamamlayan VERNAZZA'nın koşu bitiriş derecesi 1:57.61 son sekiz yüzü 46.76 olarak kayıtlara geçmiştir.  Antrenörlüğünü Eser Yeşil'in yaptığı Kadir Baltacı'nın hem imza antrenörü olarak hem de sabahları çalıştırdığı VERNAZZA on beşinci startında üçüncü birinciliğini elde etti.
 
Ekürü olarak ilk kez kazandığımız Ankara Büyük Şehir Belediyesi Başkanlığı koşusu kupasını ekürümüzün sahibi Fedai Kahraman'ın ekürümüz için yeni kısrak ve tay alımları yapmak üzere Almaya gitmesi sebebiyle kupa törenine adımıza ekürümüzün ve VERNAZZA nın antrenörü Eser Yeşil sayın Belediye Başkanımız Mansur Yavaş'ın elinden kupayı almış olması bizlerin mutluluğuna mutluluk kattı.
 
 
 
 
 
 
 
 
Okunma 1042 kez Son değişiklik Pazartesi, 01 Kasım 2021 01:48