Çarşamba, 29 Eylül 2021 23:08

Triple Crown'ın kaçırmış olsak da BURGAS bizleri gururlandırmaya devam ediyor.

Triple Crown'ın son ayağı ve 3 yaşlı İngilizlerin son klasik koşusu olan (Gr-1) Ankara Koşusu 25 Eylül 2021 Cumartesi günü Ankara 75. yıl Hipodromunda altı tayın katılımıyla koşuldu.
 
 
Türk atçılığının derbisi GAZİ koşusunu kazanmak tüm at sahibi ve yetiştiricilerin en büyük hayali'dir. Bu yıl 95. düzenlenen Türk atçılığın derbisini Sanem Kahraman'a ait formayı taşıyan ekürimizin safkanı BURGAS kazanarak, bizleri 2018 yılından HEP BERABER'in başarısından sonra bir kez daha sevindirmişti.
 
3 yaşlı İngiliz safkanlarının; Erkek Tay Deneme, Gazi Koşusu ve Ankara Koşu'larını kazanması durumunda, bu üç yarışı'da kazanan safkana verilen TRIPLE CROWN galibi olabilme şansımızı BURGAS (Gr-1) Erkek Tay Deneme koşusunda dördüncü kalarak kaybetmişti. Fakat Triple Crown'ın son ayağı ve prestijli bir yarış olan Ankara Koşusunu kazanmak yetiştiricilik bakımından olduğu kadar ikramiyesiyle'de cezbedici yarışlar arasında'dır. 2800 metre çim pistte koşulan bu yıl 71. düzenlenen (Gr-1) Ankara koşusunu 95. Gazi koşusu galibi şampiyonumuz BURGAS her zaman ki jokeyi Ahmet Çelik idaresinde ezeli rakibimiz Real Runner'ın baş farklıyla önünde 3:02.28 bitiriş derecesiyle kazanarak kariyerinin ikinci grup bir koşu birinciliğini elde etti.
 
Antrenörlüğünü Tevfik Bardakçı'nın yaptığı, Sanem Kahraman'ın formasını taşıyan yetiştiriciliği ekürimizin sahibi Fedai Kahraman'a ait olan şampiyon BURGAS'ın seyisliğini Emrullah Ağırtaş yapmaktadır. Bugün kariyerinin on birinci koşusuna çıkan BURGAS kariyer kazancını 4.157.940 TL'ye ulaştırdı. Şampiyon BURGAS'ın babası KING DAVID, Amerika'da New York eyaletinde bulunan Belmont Park Hiporomunda (Gr-1) Jamaica Handicap koşusunu 1850 metre çim pistte kazanmayı başarmış, 29 kez start alıp yedi birincilik elde ederek 455.509 dolar kariyer kazancıyla koşu hayatını noktalamıştır. Şampiyon BURGAS'ın annesi ise ekürimizin kısrağı olan THISBE'dir. Kısa süren koşu kariyerine ikincilikle başlamış THISBE dokuz kez start alabilmiş ve bunlardan ikisinde birincilik elde edebilmeyi başarmıştır. Hara hayatında günümüze kadar üç yavru verebilmiş THISBE'nin ilk yavrusu ICEBERG bir kez koşabilmiş, henüz iki yaşındaki kızı WMURCOTT ise Elazığ Hipodromunda katıldığı ilk yarışında elde ettiği ikincilik sonrası Ankara'ya gelerek idmanlarına Ankara 75. yıl Hipodromunda Tevfik Bardakçı idaresinde devam etmektedir.
 
 


Okunma 1814 kez Son değişiklik Pazar, 31 Ekim 2021 23:32