Cumartesi, 19 Haziran 2021 18:56

2021 yılında iki yaşlı ilk kazanan tayımız BALLI KAYMAKLI oldu.

2021 yılında iki yaşlı ilk kazanan tayımız BALLI KAYMAKLI oldu.
16 Haziran 2021 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen günün ikinci koşusunda 2 yaşlı Dişi İngiliz tayları 1100 metre çim pistte koşmak üzere beş tay koşuya deklare oldu. Haziran ayında olmamıza rağmen İstanbul'da yağan yoğun yağmur sebebiyle mahalli komiserler kurulu tayların ve jokeylerimizin sağlıklarını düşünerek 16 Haziran 2021 günü yapılacak tüm koşuların pistlerini sentetik pist olacağı şeklinde değişiklik yaptıklarını açıkladılar. 
 
Ankara'da hazırlıklarını kum pistte yapan BALLI KAYMAKLI için bu değişiklik bir ilk olacaktı. İki kez çim pistte start almış BALLI KAYMAKLI, Ankara'dan İstanbul'a gelişte uçağı rötar yapması sebebiyle geç kalan son altı yılın Gazi şampiyonu jokeyimiz Ahmet Çelik yerine yılların tecrübesiyle yaş almasına rağmen halen gençliğindeki kadar başarılı yarışlar binen Sadettin Boyraz idaresinde ilk kez sentetik (Pollytrack) pistte start aldı. 
 
 
Koşun startıyla ayağına iki çabuk tay öne düşüp bunların gerisinde yarışını takip eden BALLI KAYMAKLI son düzlüğe çıkılırken jokeyinin sağ taraftan iki kamçı göstermesine uyarak aldığı komutu yarışın son iki yüz metresinde bir kez de sol taraftan başarılı jokeyinin verdiği komuta uyan tayımız son sekiz yüzünü 46.86 geçtiği koşusunu 1:06.36 bitiriş derecesiyle kariyerinin ilk birincilğini elde etti.
 
 
Antrenörlüğünü Tevfik Bardakçı'nın yaptığı Fedai Kahraman'ın formasını taşıyan BALLI KAYMAKLI nın annesi Senora Dancer'ın koşu hayatı bulunmasa da  2014 yılında Keeneland Kasım ayı satışlarında $27.000 dolar bedelle Artie Schiller'dan gebe olarak satın alınarak ülkemize getirilmiştir. Artie Schiller'dan tay alamayıp, RIGHT NOW isimli koşan ilk tayı malesef koşu içerisinde sakatlanması neticesinde uyutulan şansız yetiştiricilik kariyeri başlayan Senora Dancer daha sonra King David'den vermiş olduğu SULTAN REEDS isimli dişi tayı ilk yarışını gösterişli bir şekilde kazandıktan sonra katıldığı ikinci yarışında elde etmiş olduğu dördüncülükten sonra henüz üçüncü koşusunu koşamamış olsakta Sultan Reeds çalışmalarına Ankara'da devam etmektedir.
 
 
[bt_video url="https://video-cdn.tjk.org/videoftp/2021/6/21061632.mp4" width="600" height="400" responsive="yes" autoplay="no" control="yes" loop="no"][/bt_video]
 
 
Okunma 763 kez