Kahraman Stud

        

Kahraman Stud

Kahraman Stud

Sezonun sonuna doğru çim pistteki maiden yarışları sayılı kalmışken 05 Kasım 2020 günü Ankara 75. yıl Hipodromunda 62. yarış programında ekürümüzün yetiştirdiği BURGAS kariyerinin ilk birinciliğini gösterişli bir şekilde elde etti.
 
Günün ikinci koşusu 1400 metre çim pistte iki yaşlı bebeklerin katıldığı maiden koşuya on üç tay katıldı. 
Antrenörlüğünü Tevfik Bardakçı'nın yaptığı jokeyi Ahmet Çelik idaresinde katılan BURGAS koşunun son düzlüğünde yapmış olduğu etkili sprintiyle önde yarışı kazanma pozisyonuna giren The Plucky'ye hakim olarak 1:26.36 bitiriş derecesiyle kazanmayı başararak kariyerinin ilk birinciliğini elde etti. 
 
 
 
Ankara Hipodromunda yılın 60. programında Türk yarışçılığına damgasını vurmuş Mary Ellen adına düzenlenen 2 yaşlı dişi İngiliz safkanları kariyerlerinin ilk birinciliğini elde edebilmek için değişen pist koşullarında 1300 metre kum pistte altı kısrağın katılımıyla koşuldu.
 
Start çıkışından itibaren yarışa tempoyu veren ISSYK KUL ve EPSİLON ın gerisinde yarışını takip etti. Koşunun son düzlüğünü ilk görenler öndeki iki isim olsa da TİRİL TİRİL kendinden emin bir şekilde, jokeyinin teşviklerine karşılık vererek koşunun son iki yüz metresinde liderliği eline geçirip foto finişe doğru arka grupla arasındaki farkı beş boya kadar çıkararak son sekiz yüzünü 52.28 koştuğu yarışını 1:24.60 derecesiyle, günün koşulan ilk bölünen şartlı 1 Marry Elen koşu bitiriş derecesine göre yaklaşık 58 salise daha iyi koşarak TİRİL TİRİL kariyerine birincilikle başladı.
 
 
Grup koşu birincilikleri bulunan Karamahmut ve Pyramos gibi isimlerle anneden kardeş olan antrenörlüğünü Eser Yeşil'in yaptığı Kadir Baltacı'nın hazırladığı TİRİL TİRİL kariyerinin ilk yarışına Harun Kılıçarslan idaresinde katılıp, kazanarak koşu hayatına başladı. 
 
 
 
 
 
 
Veysel Kahraman'ın formasını taşıyan ASUDE SULTAN(Footstepsinthesand-Casa Tua/Oasis Dream) Bursa Osmangazi Hipodromunda 30 Ekim 2020 Cuma günü günün altıncı koşusunda üç yaşlı İngilizlerin katıldığı 1300 metre çim pistteki handikap 16 koşuda start aldı.
 
 
Ercan Çankaya idaresinde koşuya katılan ASUDE SULTAN rakiplerine göre startı sekiz boy geç çıkış yapınca ekürümüze hafif bir kalp krizi yaşattı. Genç ve başarılı aprantimiz Ercan Çankaya idaresindeki ASUDE SULTAN yaşamış olduğu bu olumsuzluk sebebiyle yarışını en geride takip ederek son düzlüğe çıkıp pistin nispeten biraz daha kuru bölümünden yapmış olduğu muhteşem sprintiyle tamam foto finişin önünde Yellow Legend'dan koşunun birinciliğini aldı. Eyer almak için Dilşa Kaya'nın imza attığı Askeri Canpolat'ın antrenörlüğünü yaptığı ASUDE SULTAN 1300 metre çim pistte koşulan koşuyu 1:21.19 bitiriş derecesiyle koşarak kariyerinin dördüncü birinciliğini elde etti.
 
Avrupa yarışçılığına damgasını vurmuş muhteşem Oasis Dream'in kızı olan CASA TUA  kısrağımız ASUDE SULTAN'ın annesi'dir.
CASA TUA'nın koşu kariyeri Fransa ve İngiltere'de olmuştur. Start aldığı yarışlarında birincilik elde edememiş CASA TUA'nın ülkemizde koşan tek temsilcisi ASUDE SULTAN yirmi birinci koşusunda dördüncü birinciliğin elde ederek kariyer kazancını 311.318 TL'ye çıkardı.
 
 
 
 
Artık 2020 yılının sonuna doğru yaklaştığımız şu günlerde. Kariyerlerindeki ilk birinciliğe ulaşamamış olan safkanların ilgilileri özellikle çim pistte daha iyi koştuklarını düşündüğü safkanlarının ilk birinciliğini kısalan yarış programı döneminde çim pistte koşabilecekleri maiden koşuların peşinden şehir şehir dolaşıyorlar. Henüz 3 yaşlı İngilizler için çim pist maiden yarışları yapılırken merkez ahırı Ankara'da olan DOTHRAKİ  kariyerinin ilk birinciliğini alabilmek için İstanbul Veliefendi Hipodromunda 23 Ekim 2020 günü yapılan programın altıncı koşusunda start aldı. 
 
Müslük Çelik idaresinde kariyerinin altıncı çim pist koşusunu koşan DOTHRAKİ açılış dört yüzünün 25.55, sekiz yüzünün 49.59 geçildiği koşunun son düzlüğüne yedinci sırada çıktı. Jokeyinin akıl dolu binişiyle DOTHRAKİ koşunun son üç yüz metresinde eline geçirdiği liderliği foto finişe kadar korumayı başararak kariyerinin ilk birinciliğine son sekiz yüzünü 49.96 geçtiği 1600 metrede koşulan koşusunu 1:40.09 bitiriş derecesiyle kazanmayı başardı.
 
 
Grup 2 koşu birinciliği bulunan BERTHOLD ve yine KV-21 kupalı koşu birinciliğine sahip KHOR KALBA ile anneden kardeş olan DOTHRAKİ'nin antrenörlüğünü Eser Yeşil yapmaktadır. Bu birincilikteki bir başka pay sahibi de Kadir Baltacı' ile Harun Kılıçarslan'a ait'tir. Her ikisinde Ankara'da kalan DOTHRAKI yi koşulara hazırlayan isimlerdir. Fedai Kahraman'ın formasını taşıyan DOTHRAKI'nin annesi çiftliğimizde doğum sırasında ölmesi sebebiyle BIMINI BREEZE'in son temsilcisi'dir.
 
 

 

 

Koşunun videosu; https://www.tjk.org/TR/YarisSever/Info/YarisVideoKosu/Kosu?KosuKodu=179968

 

Yavaş yavaş günlerin kısalmaya ve soğumaya başladığı İstanbul'da 21 Ekim 2020 günü günün ilk yarışında ekürümüzün safkanı SILK ROAD şartlı 5 koşusda 2200 metre çim pistte start aldı.
 
Hışman Çizik idaresinde start alan SILK ROAD koşunun ilk yüz metresi geçildikten sonra koşunun liderliğini eline geçirerek açılış dört yüzünü 27.14, sekiz yüzünü 52.16 ile geçti. Koşunun 1600 metresini 1:42.37 geçerek koşunun son düzlüğünü ilk gören isim SILK ROAD oldu. Son düzlük üzerinde jokeyinin teşviklerine cevap veren SILK ROAD rakiplerini gerisinde tutmayı başararak son sekiz yüzünü 52.64 ile geçerek 2:21.96 bitiriş derecesiyle kariyerinin beşinci birinciliğini elde etti.
 
 
Dilşa Kaya'nın eyeri almak için imza attığı Askeri Canpolat'ın hazırladığı SILK ROAD bu yıl içerisindeki İstanbul Veliefendi Hipodromundaki ilk birinciliği elde ederek kariyer kazancını 446.608 TL'ye çıkardı. SILK ROAD'ın babası 2018 yılı Gazi koşusu galibi şampiyonumuz HEP BERABER'in de babası olan Scream to Scream'dir. Annesi İtalya'da yılın şampiyon miller'ı seçilmiş Efisio'nın stakes koşu galibi kızı Efisia'dır. Bursa'da koşu hazırlıklarını sürdüren SILK ROAD koşu sonrası tekrar ahırına Bursa'ya dönerek çim pist koşuları bitinceye kadar ki olan hedef koşularını koşmak üzere hazırlıklarını antrenörünün nezdinde yapmaya devam edecek.
 
 

Bursa Osmangazi Hipodromunda 12 Ekim 2020 Pazartesi günü katıldığı birincilik ikramiyesinin 75.000 TL’lik 2000 metre çim pistte katıldığı KV-7 koşuda kazandı.

Ayhan Kurşun idaresinde start alan SOZOPOL hiç beklenmedik şekilde starttan dört boy geç çıktı.

Başarılı jokeyimiz Ayhan Kurşun SOZOPOL’u üzmeden henüz ilk dönemeç  dönülmeden en öne çıkmayı başardı. Koşunun ilk dönemecini önde dönmeyi başaran SOZOPOL  rakiplerinden almış olduğu avansla son düzlüğe yaklaşan rakiplerinin önünde dönmeyi başardı. Bu metreden itibaren Ayhan Kurşun’ın teşviklerine cevap veren SOZOPOL koşunun son sekiz yüz metresini 50.92 geçtiği yarışı 2:07.69 bitiriş derecesiyle son metrelerde tribünler tarafından hücum eden HEROES’in yaklaşık 1,5 boy önünde kazanmayı başardı.

Antrenörlüğünü Tevfik Bardakçı'nın  yaptığı SOZOPOL'ın babası geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz  2018 yılı Gazi koşusu şampiyonu ekürümüzün safkanı HEP BERABER'inde babası olan Scream to Scream'dir. Sri Pekan’ın kızı olan annesi Forgiveness'in koşu hayatı olamamıştır. TJK kayıtlarına göre SOZOPOL annesi Forgiveness'in koşan ikinci yavrusudur. Bugün sekizinci kez piste çıkan SOZOPOL kariyerinin ikinci birinciliğini elde ederek, kazancını 240.800TL’ye çıkardı. Yarış sonrası yapılan kontrollerinde SOZOPOL’ın eski sakatlığı maalesef tekrar nüksetmesinden dolayı önümüzdeki yıl çim sezonu açılıncaya kadar dinlenmeye çekilecektir.  

 

 

 

 https://video-cdn.tjk.org/videoftp/2020/10/20101247.mp4

 

 

 

 

Haramızın kurucusu Fedai Kahraman'ın yetiştircisi olduğu, Kentucky eyaletinde Elmendorf Harasında Murat Sancal'ın yerinde yetiştirdiğimiz 2015 yılı Keeneland Kasım ayı satışlarında, muhteşem Barbaro'nın sahibi Lael Harası ve Amerika'nın en ünlü haralarından 2017 yılı Breeders' Cup Classic koşusu galibi GUN RUNNER dahil bir çok aygırın aşım yaptığı Three Chimneys Harasının ortak olarak $230,000 dolardan sattığı ilk yarışını Laurel Park'ta çok gösterişli bir şekilde kazanmayı başarmış VOUCH, 2 yaşlıların ilk uzun mesafeli 1 1/8 miles yaklaşık 1850 metre mesafedeki koşusu olan toplam ikramiyesi $250,000 dolarlık grup 2 Remsen Stakes koşusunu üçüncü olarak tamamladı.